Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
sobota, 02 stycznia 2010
Stylowy wyścig

We wpisie o ciekawym roku dla webmastera wspominałem o problemie wdrażania nowych poleceń HTML 5 i CSS 3 w przeglądarkach. Akurat w Twitterze ktoś podsunął informację, że Opera 10.5 będzie obsługiwać kolejne style związane z obramowaniem. Wypróbowałem, jak to wygląda dzisiaj - poniżej jest nieco zmodyfikowany przykład zaczerpnięty z Dev.Opera.

W dwóch kolejnych wycinkach Div umieściłem następujące style:

1. style="background-color: #cccccc; border-radius: 120px / 30px; border: 3px solid #ffffff; border: solid #ffffff; color: white; color: white; margin: 7px; padding: 50px; text-align: center;"

2. style="background-color: #cccccc; border-radius: 120px 20px; border: 3px solid #ffffff; border: solid #ffffff; color: white; color: white; margin: 7px; padding: 50px; text-align: center;"

Poprawną interpretację widzimy w Chrome 4 (nie mam pewności, czy również w Chrome 3), style te ma obsługiwać Opera 10.5, natomiast Firefox i Internet Explorer wyświetlają zwykłe prostokąty.

Tak to wygląda na żywym przykładzie:

Zaokrąglone brzegi

Udziwnione brzegi

A tak powinno wyglądać - to już obrazek:

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to interesujące cechy nowej wersji CSS, które mogą znacznie uatrakcyjnić wygląd stron internetowych. Ciekawe tylko, jak szybko znajdą się we wszystkich ważniejszych przeglądarkach.

I już na marginesie - według ostatniego notowania Ranking.pl Internet Explorer poważnie zbliżył się w swym spadku w Polsce do granicy 30%, co byłoby kolejną "barierą psychologiczną", fantastyczne tempo utrzymuje Opera, która ma 10,99% udziału, zaś Firefox ma rekordowe 53,35%. Chrome także w górę. Być może to "efekt wakacyjny", gdyż w okresach świąteczno-urlopowych IE zawsze traci, niemniej tendencja jest oczywista.

20:42, prwimmer , Testy
Link Komentarze (13) »
sobota, 19 września 2009
Yahoo Player - test odtwarzacza Yahoo

W kodzie strony, np. w bocznym pasku Blox.pl, trzeba wstawić skrypt:

<script type="text/javascript" src="http://mediaplayer.yahoo.com/js"></script>

We wpisie wstawiamy link do nagrania, np. http://mediaplayer.yahoo.com/example2.mp3

Link z Yahoo

Na dole, z lewej strony, widoczny jest interfejs Playera, który wyskakuje w chwili uruchomienia utworu.

Więcej informacji: mediaplayer.yahoo.com

10:12, prwimmer , Testy
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 22 grudnia 2008
Test Wowzio

Na razie testuję, sorry...

06:39, prwimmer , Testy
Link Komentarze (3) »
piątek, 12 grudnia 2008
Blox i Flickr – problem z obrazkami

W moim blogu zniknęły obrazki umieszczane we Flickrze.

  • Są widoczne w samym Flickrze
  • Widać również flickrowe obrazki zagnieżdżane w Bloggerze
  • Na dodatek w Bloksie widać obrazki z Picasa Web Album (jak poniższy)

Nie działa natomiast kombinacja Flickr-Blox. Bardzo dziwne - any ideas? Gdyby się to wysypało na amen, wartość informacyjna setek ilustrowanych wpisów stanęłaby pod znakiem zapytania.

Od World places

----

Późniejszy dopisek:

Zaczynam mieć zatrważające podejrzenie - zauważyłem, - o ile potrafię się doślepić kodu w obecnym stanie ducha - że w adresach flickrowych obrazków pojawił się dodatkowy człon "farm4", co oczywiście rujnuje wyświetlanie w blogu. Oznaczałoby to, że Blox nie winowat, ale trochę jestem teraz zagubiony. Ręczne poprawienie niezliczonych ilustracji w całym blogu byłoby koszmarem, a automatu żadnego nie mogę odpalić. Jeszcze czekam, czy coś się okaże. Na razie poprawiłem, dla próby, kilka obrazków w innym wpisie.

I jeszcze informacja - wątek z forum Flickra: www.flickr.com/help/forum/en-us/87131/

----

Godzina 16:00: wygląda na to, że po kłopocie.

09:53, prwimmer , Testy
Link Komentarze (11) »
poniedziałek, 13 października 2008
Ty może lepiej nie klękaj...

Jak przez niefortunne zestawienie można czasem uzyskać niezamierzony komizm. Strona główna Dziennik.pl:

Sikorski

Nie mogłem się powstrzymać :-)

13:59, prwimmer , Testy
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 07 lipca 2008
Nie wystarczy wyglądać

Dość przypadkowo otworzyłem telewizor na Superstacji, by od ręki natknąć się na rozmowę z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem, sprowokowaną dzisiejszymi doniesieniami o sukcesie szczecińskiego zespołu specjalistów od genetyki onkologicznej, kierowanych przez prof. Lubińskiego. Rozmowę prowadzoną z marszu, przez dyżurną redaktor.

W szanujących się stacjach do rozmów z osobistościami takimi jak sława polskiej onkologii wyznacza się doświadczonych redaktorów, najlepiej specjalizujących się w problematyce naukowej. Primo, przez szacunek, secundo, bo potrafią sensownie rozmawiać. Tu zobaczyliśmy panienkę, wyglądającą w miarę znośnie, ale posługującą się dość toporną polszczyzną i mającą wiedzę o temacie pochodzącą chyba z kilku prasowych doniesień naprędce przeczytanych przed zaproszeniem do studia prof. Jędrzejczaka. Na domiar złego przerywającą rozmówcy tuż przed końcem zdania i puentą, co dowodziło jasno, że nie słucha albo nic nie rozumie. Tylko grzeczności profesora można zawdzięczać, że cierpliwie znosił to gaworzenie i nie stracił nerwów.

Kiedyś do pewnej wybitnej profesor-literaturoznawcy wysłano na wywiad niedouczoną stażystkę, która po uruchomieniu magnetofonu strzeliła tekstem "to niech pani coś teraz powie o sobie". Pani profesor od ręki wyprosiła panienkę w domu, zapraszając ją ponownie, gdy się douczy. Krzysztof Penderecki zapraszał do siebie tylko jednego redaktora krakowskiej telewizji (zresztą jednego z moich ciotecznych braci), mającego wystarczającą wiedzę, oczytanie i kulturę, by móc porozmawiać na odpowiednim poziomie.

Niestety, w dzisiejszych czasach namnożyło się tyle rozmaitych stacji, że nie bardzo jest z kogo wybierać, czego opłakane skutki oglądamy na co dzień - marna polszczyzna, fatalna dykcja, zła wymowa obcojęzycznych wyrazów, niepoprawne akcentowanie, brak wiedzy i oczytania. Aż przykro czasem słuchać.

16:58, prwimmer , Testy
Link Komentarze (8) »
środa, 28 marca 2007
TVN - integrujmy się

Wraz z wejściem nowego portalu informacyjnego TNV24.pl zmieniła się też wyraźnie fasada samego TVN24 - solidny, wywodzący się z CNN-owskiej tradycji interfejs stacji, nabrał nagle jaśniejszej, pastelowej nieco tonacji. Zdecydowanie mi to odpowiada, aczkolwiek więcej jest teraz szczegółów, więcej elementów na ekranie, które czasem rozpraszają. Obraz zrobił się "ramkowy", dołączono wypowiedzi internautów z portalu - można się nieco czasem pogubić w tej mozaice.

Kontrastem jest TVP3 mający ambicje stworzenia konkurencyjnego kanału informacyjnego, aczkolwiek jest to jeszcze daleko w tyle pod względem zawartości i możliwości technicznych. Tutaj treść dominuje, forma graficzna jest nad wyraz skromna - nie trzeba nawet specjalnie podkreślać, że i zespół trudno porównać z teamem TVN-owskich gwiazd.

W sumie, wydaje mi się, że TVN zrobił dobry krok ku integracji różnych kanałów informacyjnych - momentami jest ona nieco sztuczna, gdy dyskusji profesorskich głów towarzyszą wynurzenia internautów (a może jestem zbyt tradycyjny), ale to pewnie kwestia nabrania wprawy i dopracowania proporcji. Zrobiło się na pewno ciekawie.

18:34, prwimmer , Testy
Link Komentarze (5) »
piątek, 13 października 2006
Poleciało na pysk

Najnowszy Ranking.pl podaje dane o popularności przeglądarek. Za mojej sklerotycznej pamięci ostatni tydzień był okresem największego spadku udziału Internet Explorera w Polsce, który w 7 dni stracił aż 0,8 punktu procentowego! Takiego numeru najstarsi internauci nie pamiętają. Jak widać, udział alternatywnych programów wzrósł do 32,1%.

MSIE 67.9% (-0,8%)

Firefox 23.9% (+0,6%)

Opera 6.9% (+0,1%)

Dane pochodzą z próby 13,3 mln użytkowników (cookies), więc są miarodajne.

14:50, prwimmer , Testy
Link Komentarze (7) »
środa, 11 października 2006
Test emotikonów

Wpis z Windows Live Writera z użyciem wtyczki Insert Spaces Emoticon:

fingerscrossed smile_sad umbrella smile_wink soccerball car cloud_rain smile_baringteeth - ikonek jest w bazie prawie 80. 

06:58, prwimmer , Testy
Link Dodaj komentarz »
Kolejny wpis testowy z WLW

Wpis z Windows Live Writera z użyciem wtyczki Event Plugin:

 
What:Electronic Genealogy: Finding your Ancestors in Cyberspace
The computer and the Internet are powerful tools for genealogists, but you don't have to be a professional to use them effectively. Participants will be introduced to basic tools and concepts for online genealogical research. The course will concentrate on giving you hands-on experience with two genealogical databases, Ancestry and HeritageQuest, as well as show you how to explore the many resources available on the Web and here at Cornell.
When:wtorek, października 10, 2006 12:00
Where:Cornell University
Cornell University
Ithaca, New York 14853   United States
Download iCalendar file
06:51, prwimmer , Testy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2