Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
wtorek, 14 maja 2013
Microsoft Excel - panuj nad wykresami

W YouTube umieściłem screencast zatytułowany "Microsoft Excel - panuj nad wykresami". To potężne narzędzie potrafi onieśmielić wiele osób (kłopoty znajomych są tu akurat moją motywacją), a chyba większość użytkowników ogranicza tworzenie wykresów do najbardziej elementarnych technik, zwykle gotowców.

W screencaście staram się wytłumaczyć logikę tworzenia wykresów, pokazać wyraźnie trzy etapy tego procesu i odpowiadające im narzędzia. Czy mi się to udało, nie mnie oceniać, tym niemniej jest duża szansa, że zainwestowanie 12 minut w uważne obejrzenie tego filmu pozwoli zrozumieć, o co tu chodzi, a oszczędzić też dziesiątek godzin pracy i zbędnej frustracji. Zrozumienie pozwala zapamiętać, a odwrotna zależność nie jest prawdziwa.

Oryginalny film ma wymiary 1280x720 px, maksymalną rozdzielczość 720p (HD), którą warto włączyć. Polecam jak największy interfejs w YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=jk09uMp9-uc

sobota, 10 listopada 2012
Wykresy przestawne w Excelu - screencast

Jako uzupełnienie do wykładu o tabelach przestawnych w Microsoft Excel polecam prezentację o wykresach przestawnych.

Screencast został nakręcony w rozmiarach 1280x720, zatem polecam duży interfejs (np. cały ekran) i rozdzielczość 720p HD. Czas trwania: 5:47 min.

Bezpośredni adres w YT: https://www.youtube.com/watch?v=PWn6hCyiinA

środa, 07 listopada 2012
Tabele przestawne w Excelu - screencast

Jeśli do tej pory nie zmierzyłeś się z tabelami przestawnymi w Excelu, obejrzyj ten screencast - to fantastyczne narzędzie analityczne trzeba po prostu znać, jeśli od czasu do czasu posługujemy się danymi tabelarycznymi zawartymi w arkuszu kalkulacyjnym.

Screencast został nagrany w wymiarach 1280x720. Wybierz sobie w menu na dole odpowiednią rozdzielczość (do 720p HD), wykład możesz oglądać tutaj, w interfejsie YouTube lub nawet na całym ekranie. Czas trwania 8:51 min.

Adres w YT: http://www.youtube.com/watch?v=2d8gQ2G6c3U

piątek, 09 marca 2012
Instant Translate - wideotutorial

Rozszerzenie Chrome o nazwie Instant Translate wspomaga tłumaczenie z użyciem Google Translate. Działanie pokazuje poniższy screencast.

Polecam oglądanie raczej w interfejsie YouTube, w powiększonej wersji - klip ma rozmiary panoramiczne 1024x576 pikseli.

http://www.youtube.com/watch?v=lvXDUnTwvwo

Czas trwania 6:14 min.

Zaś samo rozszerzenie można znaleźć w Chrome Web Store: https://chrome.google.com/webstore/detail/ihmgiclibbndffejedjimfjmfoabpcke

piątek, 28 października 2011
Fotoretuszer dla Google+

Prezentacja pokazująca wykorzystanie zintegrowanego właśnie z Google+ fotoretuszera Picnik, który w nowej odsłonie nosi nazwę Creative Kit.

Filmik został zrobiony w rozmiarach 1280x720, polecam oglądanie na pełnym ekranie (wybierz jak największą rozdzielczość) lub bezpośrednio w YouTube, w powiększonym interfejsie. Maksymalna rozdzielczość - 720p.
Czas trwania 6:44 min.

Mój profil w Google+: https://plus.google.com/106118952629254188771/posts

wtorek, 09 sierpnia 2011
Google Scribe w Bloggerze

W Blogger-in-draft, czyli roboczym interfejsie platformy, we wpisach możemy uruchamiać wspomaganie za pomocą znanego już wcześniej jako osobna aplikacja mechanizmu Google Scribe. Gdy klikniemy ikonę Scribe, w miarę wpisywania tekstu będziemy otrzymywać automatyczne uzupełnienia tworzone na podstawie algorytmu zaprojektowanego przez twórców. Propozycja widoczna jest jako wyraz podany szarą czcionką, a uderzenie spacji powoduje wstawienie wyrazu do tekstu. GScribe obsługuje kilkanaście języków, w tym polski. Czy będzie to użyteczne w przypadku polskich tekstów, trudno przesądzić, ale warto wypróbować.

BloggerGScribe

piątek, 05 sierpnia 2011
Okienko podglądu w Gmailu

W Laboratorium poczty Gmail możesz włączyć Okienko podglądu. Wprowadza to przycisk po prawej stronie widoku skrzynki, który po kliknięciu wyświetla podgląd listów - podział może być poziomy lub pionowy. Przydatne.

GmailOkienkoPodgladu

sobota, 30 lipca 2011
Samsung Galaxy Tab - nieco wrażeń

Po paru tygodniach używania krystalizuje mi się jakiś modus operandi tabletu - Samsung Galaxy Tab 7". Choć może służyć jako telefon (abonament mam w T-mobile), nie korzystam z tego, natomiast bardzo chętnie wykorzystuję jako przenośny terminal internetowy 3G+WiFi.

Mam kilka typowych zastosowań:

  • aparat fotograficzny i kamera - cenię tu bardzo użyteczny Instant Upload
  • czytnik newsów z mobilnych wersji portali
  • klient portali społecznościowych - głównie Google+, ale i Twitter i Facebook
  • wyszukiwanie użytecznych informacji, zwłaszcza w połączeniu z geolokalizacją: bankomaty, puby, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej itd.
  • czytnik ebooków
  • wygodne narzędzie do powtarzania słówek (AnkiDroid)
  • kalendarz, zegar, budzik, minutnik, pogoda, zadania do wykonania

Rzadziej korzystam z urządzenia w roli odtwarzacza MP3 czy radia internetowego, ale jak mam ochotę na szanty czy coś równie miłego, to czemu nie. Czasem uruchamiam jakiś komunikator, bawiłem się nawigacją w mapach Google, czekam na wysyp aplikacji z Augmented Reality.

Generalnie, nie żałuję zakupu - abonament za 119 złotych, tablet za złotówkę, dużo korzyści za nieobciążąjącą sumę. Bardzo miłe jest szperanie po Android Markecie, choć przecież ogromnej większości aplikacji nigdy nawet nie zobaczę, nie mówiąc już o wykorzystaniu.

sobota, 09 lipca 2011
Pronounce, czyli Chrome gada językami

Rozszerzenie Pronounce dla Chrome to świetne narzędzie udostępniające wymowę wyrazów w wielu językach. Pokazuje to poniższa krótka prezentacja.

Czas trwania: 4:21 min.

piątek, 08 lipca 2011
Nowy Blogger-in-draft już u wszystkich

Wszyscy blogerzy korzystający z Bloggera w wersji roboczej (draft) mają już dostęp do nowego interfejsu. Wygląda nieźle, trzeba się tylko przyzwyczaić do nowego układu. Wizualnie jest mniej wyrazisty, delikatniejszy.

Jeśli ktoś korzysta z tradycyjnego interfejsu pulpitu nawigacyjnego i zaplecza administracyjnego swoich blogów, niech rzuci okiem pod adres: http://draft.blogger.com/home

Poniższa ilustracja pokazuje tryb edycji układu w jednym z moich blogów.

BloggerDraftInterfejs

Przy okazji - od wczoraj media rozpisują się o czekającym nas rebrandingu marek Picasa i Blogger, co jest częścią ekspansji Google+. Jest od początku oczywiste, że obie ogromnie popularne aplikacje nie utracą ani grama swojej funkcjonalności, ciekawi mnie za to, jak wtopią się ostatecznie w platformę Google+ - w końcu nie wydaje się blisko 600 mln dolarów na produkcję czegoś, co nie jest zakrojone na bardzo szeroką skalę, a któż inny niż Google ze swoją paletą usług mógłby lepiej wykorzystać oczywisty potencjał integracyjny aplikacji.

Mój profil w Google+: http://gplus.to/wimmer

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93