Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
wtorek, 27 marca 2012
Gmail - tekst w miejsce ikon

W nowym interfejsie Gmaila (jeszcze jest opcjonalny, ale zapewne w tym roku będzie już na stałe) kłopot sprawiają ikony w menu - czasem trzeba się zastanawiać, czy dobrze klikamy. Na szczęście w ustawieniach Gmaila, na karcie Ogólne, pojawiło się ustawienie Etykiety przycisków - możesz zaznaczyć wartość opcji Tekst, potem zapisać na dole zmianę ustawień i od tego momentu będziesz widzieć tekst, a nie mało zrozumiale ikony. Oby i w finalnej wersji interfejsu tak było.

17:22, prwimmer , Tips
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 lipca 2011
Jak utworzyć album fotografii w Google+

Znaczenie składnicy fotografii Picasa Web Albums wzrośnie wydatnie z chwilą pojawienia się serwisu społecznościowego Google+, który wprowadził nowe zasady umieszczania grafik w PWA. Standardowe konta mają jedynie 1 GB miejsca na serwerze, ale jeśli umieszczamy na nim grafiki, korzystając z Google+, dysponujemy praktycznie nieograniczonym miejscem, gdyż jesteśmy limitowani jedynie dwoma warunkami - grafiki większe niż 2048 pikseli w dłuższym boku są automatycznie skalowane do tego rozmiaru, zaś przesyłane filmy nie powinny mieć więcej niż 15 minut. Wówczas dostępne na koncie miejsce nie jest obciążane tymi multimediami.

 • Tworząc wpis w Google+, rozwiń ikonę aparatu fotograficznego pod edytorem i wybierz polecenie Utwórz album.
 • W polu Nazwa albumu wpisz nazwę nowego albumu.
 • Przeciągnij zdjęcia z zarządcy plików (np. Eksploratora Windows) na interfejs lub wybierz je z dysku komputera.

TworzenieAlbumuG+01

 • Po przesłaniu zdjęć na serwer, kliknij Utwórz album.
 • Album zostanie wstawiony do edytora i po zredagowaniu treści możesz udostępnić wpis swoim kręgom, publicznie albo wręcz adresując wpis wyłącznie do swojego prywatnego kręgu.
TworzenieAlbumuG+02

Mój profil: http://gplus.to/wimmer

05:30, prwimmer , Tips
Link Komentarze (3) »
piątek, 22 lipca 2011
Daj się dodać w Google+

Na stronie http://widgetsplus.com jest kreator, za pomocą którego możemy wygenerować widżet dla blogu czy strony internetowej, pozwalający czytelnikom dodać posiadacza blogu do swoich kręgów w Google+.

 • Kliknij Get widget.
 • W wyświetlonym polu Google+ ID wklej część numeryczną adresu swojego profilu.
 • Kliknij Get code.
 • Skopiuj kod skryptu i wstaw go do źródła blogu lub strony.

Możesz także zaznaczyć pole wyboru Include update feed, które pokaże ostatnie wpisy, zmieniające się dynamicznie. Widżet pokazuje, ile osób dodało autora do swoich kręgów.

 

00:28, prwimmer , Tips
Link Komentarze (9) »
środa, 20 lipca 2011
Mobilne Witryny Google

Witryny Google nie są domyślnie dostosowywane do potrzeb użytkowników z urządzeniami mobilnymi. Aby tak się działo, musisz przejść do zaplecza administracyjnego witryny i na karcie Ogólne zaznaczyć opcję Automatycznie dostosuj witrynę do telefonów komórkowych, a potem zapisać zmiany.

Od tej chwili witryna będzie wyświetlana w specjalnej postaci - zasadniczej części strony zawierającej treść. Dostęp do menu bocznego masz po naciśnięciu małego trójkąta, który je ujawnia i chowa, aby oszczędzać ekran - na ilustracji zaznacza go czerwony okrąg.

GSitesMobile

Przypomnijmy też, że podobny zabieg trzeba wykonać w Bloggerze - pisałem o tym dwa tygodnie temu. Natomiast WordPress we wspólnej domenie wordpress.com automatycznie wyświetla blog w wersji mobilnej, jeśli wchodzisz do niego przez urządzenie przenośne.

21:47, prwimmer , Tips
Link Komentarze (4) »
piątek, 15 lipca 2011
Google+ - pierwsze kroki

Jeśli ktoś jest zainteresowany, może obejrzeć screencast Google+ - pierwsze kroki. Jest przeznaczony dla początkujących. Nagrałem w wymiarach 1280x720, rozdzielczość 720HD, więc jakość powinna być niezła. Najlepiej oczywiście oglądać bezpośrednio w interfejsie YouTube, można też na całym ekranie.

Czas trwania: 14:08 min

09:35, prwimmer , Tips
Link Komentarze (12) »
sobota, 02 lipca 2011
Kręgi znajomych w Google+

Do YouTube wrzuciłem instrukcję posługiwania się kręgami znajomych w Google+.

Czas trwania: 4:42 min.

Mój profil w G+: https://plus.google.com/106118952629254188771/posts

A pod adresem:

https://plus.google.com/photos/106118952629254188771/albums/5624261686385402849

możesz obejrzeć galerię 52 zrzutów ekranowych z tabletu Samsung Galaxy Tab 7.

04:28, prwimmer , Tips
Link Komentarze (14) »
poniedziałek, 23 maja 2011
Hurtowe etykiety w Galerii fotografii

Opisywanie zdjęć za pomocą podpisów i etykiet bywa niekiedy czasochłonne i uciążliwe, ale przyczyn, dla których należy to robić, jest kilka - ułatwiają wyszukiwanie i sortowanie zdjęć, po latach przypominają nam zawartość fotografii, wreszcie informują inne osoby o tym, co te zdjęcia przedstawiają (przecież wiele albumów umieszczamy też w Internecie, a Galeria fotografii ładnie współpracuje ze składnicą SkyDrive).

Podpis jest oczywiście indywidualnym wyróżnikiem fotografii, natomiast etykiety służą do kategoryzowania zdjęć - przykładowo, wszystkie zdjęcia zrobione w muzeach powinny być opatrzone etykietą muzeum, niezależnie od tego, czy to Muzeum Chopina, Muzeum Piwa czy też Luwr.

W Galerii fotografii usługi Windows Live można się posłużyć prostym chwytem, który zdejmie z nas trud żmudnego wklepywania etykiet we wszystkich zdjęciach po kolei, co docenimy, gdy zdjęć jest setka czy dwie.

 • Kliknij nazwę folderu (albumu)
 • Naciśnij Ctrl+a, aby zaznaczyć wszystkie zdjęcia w albumie (możemy też wybrać podzbiór zdjęć, zaznaczając je myszką)
 • Naciśnij Ctrl+i, aby wyświetlić okienko dodawania podpisów
 • Kliknij pole Dodaj oznakowanie opisowe
 • Wpisz etykietę (lub wybierz już istniejącą z listy) i naciśnij Enter

Od tego momentu wszystkie zaznaczone zdjęcia w folderze (albumie) będą oznaczone tą etykietą.

Zresztą podpis też można wprowadzić dla wszystkich zdjęć w folderze - można sobie wyobrazić, że tworzymy "hurtowy" podpis będący swoistym prefiksem, a potem dopisujemy zindywidualizowany tekst dla każdego zdjęcia, np. "Muzeum Chopina w Warszawie - sala projekcyjna".

08:22, prwimmer , Tips
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 maja 2011
Hotmail - podpis ze zdjęciem

Hotmail oferuje możliwość jednorazowego zredagowania podpisu i automatycznego wstawiania go do każdego redagowanego listu. Będąc w Hotmailu wystarczy kliknąć po prawej stronie polecenie Opcje, w rozwiniętym menu Więcej opcji, a następnie, na stronie opcji, polecenie Osobisty podpis e-mail.

W edytorze podpisu redagujemy podpis i zatwierdzamy go przyciskiem Zapisz. Jednak edytor nie zawiera narzędzia do wstawiania grafiki, a przecież w podpisie stosujemy nierzadko jakiś swój konterfekt. Można się jednak posłużyć techniką przeciągania zdjęcia z jakiejkolwiek składnicy fotograficznej, w której mamy swoje konto - wystarczy uchwycić fotografię i przeciągnąć do edytora, a potem zapisać. Fotografię można zmniejszyć, przeciągając jej uchwyty. Banalnie proste, a skuteczne.

23:00, prwimmer , Tips
Link Komentarze (2) »
środa, 11 maja 2011
Jak przesłać folder do Dokumentów Google

Dokumenty Google udostępniły ostatnio narzędzie do przesyłania całych folderów. Procedura jest następująca:

 • Kliknij przycisk Prześlij i wybierz polecenie Folder.
 • W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder z dokumentami i kliknij OK.

 • W wyświetlonym okienku Ustawienia przesyłania zaznacz opcje przesyłania i kliknij Rozpocznij przesyłanie.

 • W oknie Przesyłanie możesz teraz obserwować proces przesyłania plików.

Folder zostanie automatycznie umieszczony w kolekcjach.

08:46, prwimmer , Tips
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 marca 2011
Online Paint - dopasowanie obrazka

W edytorze Online Paint (pisałem o nim tutaj) jest wygodne narzędzie służące do dopasowania wielkości obrazka do jego zawartości. Po utworzeniu ilustracji wystarczy rozwinąć menu i wybrać polecenie Document properties (można też skorzystać ze skrótu klawiaturowego P), a następnie wybrać w rozwijanym menu Select predefined wartość Fit to content.

Po skopiowaniu kodu SVG i wstawieniu go bezpośrednio na stronę lub do wpisu w blogu (metodę tę akceptują Firefox 4, Internet Explorer 9, Chrome i Safari) ilustracja zajmie tyle miejsca, ile zajmuje go zawartość obrazka.

I obrazek na żywo:

18:54, prwimmer , Tips
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29