Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
środa, 06 lipca 2011
Słownik Diki dla Androida

W ubiegłym roku pisałem tutaj o multimedialnym słowniku Diki dostępnym online. Ostatnio zainstalowałem też w tablecie aplikację dla Androida (jest dostępna w Android Market), która oferuje tę samą funkcjonalność - jeśli często sięgamy po tłumaczenie, wystarczy ustawić sobie ikonę aplikacji na pulpicie smartfonu czy tabletu i jednym puknięciem ją uruchamiać, by wyszukać wyraz, przeczytać tłumaczenie i odtworzyć nagranie w Internecie. Jeśli mamy konto w systemie eTutor.pl, możemy się zalogować i dodawać słówka do swojego systemu powtórek. Oczywiście to aplikacja wymagająca stałego czy doraźnego połączenia z Siecią.

Dwa zrzuty ekranowe - układ angielsko-polski i polsko-angielski.

SC20110706-071124

 

SC20110706-071621

Photo Zoom w Plusie

Wygodne rozszerzenie Photo Zoom dla Chrome powiększa miniaturę fotografii w strumieniu Google+ (także miniatury przy nazwach użytkowników), gdy przesuniemy na nią kursor myszki.

https://chrome.google.com/webstore/detail/njoglkofocgopmdfjnbifnicbickbola

niedziela, 03 lipca 2011
Google+ - czyżby już?

Od szeregu osób dobiegają sygnały, że Google+ jest już publicznie dostępny - po prostu zalogowały się bez problemu. Zatem wypróbujcie, bo może to prawda - po prostu sam nie wiem.

https://plus.google.com/

GPlusGotowy

Jak przystosować Bloggera do urządzeń przenośnych

W zapleczu administracyjnym blogu należy przejść do karty Ustawienia i podkarty Poczta e-mail i telefon komórkowy. W sekcji Pokaż szablon dla komórek zaznacz opcję Tak, na urządzeniach przenośnych pokazuj mój szablon w wersji dla takich urządzeń. Przewiń stronę na dół i zapisz zmienione ustawienia.

W urządzeniu przenośnym będzie od tego momentu serwowany szablon "mobilny" - poniżej kilka zrzutów z tabletu Samsung Galaxy Tab 7 z Androidem 2.2 na pokładzie (zdjęte za pomocą aplikacji Screen Capture Shortcut).

  • Widok strony głównej mobilnej wersji blogu

  • Widok pojedynczego wpisu

  • Wybieranie miejsca odtwarzania klipu wideo osadzonego w blogu

  • Wyświetlanie klipu w interfejsie YouTube - możliwe jest wyświetlanie pionowe lub poziome (na pełnym ekranie)

Zauważmy jeszcze, że blogi w domenie WordPress.com mają domyślnie włączoną opcję mobilną - w zapleczu administracyjnym Wygląd-Dodatki.

sobota, 02 lipca 2011
Serwis o Androidzie

Użytkownikom urządzeń mobilnych z Androidem polecam serwis Androidlife.pl uruchomiony w tym roku przez IDG, którego prowadzącym jest redaktor Maciej Kluk z PC World online.

To obszerny serwis udostępniający najnowsze informacje, testy sprzętu i oprogramowania oraz porady, a także forum dyskusyjne.

Tanie telefony z Androidem, które warto rozważyć

20:01, prwimmer , Linki
Link Komentarze (7) »
Kręgi znajomych w Google+

Do YouTube wrzuciłem instrukcję posługiwania się kręgami znajomych w Google+.

Czas trwania: 4:42 min.

Mój profil w G+: https://plus.google.com/106118952629254188771/posts

A pod adresem:

https://plus.google.com/photos/106118952629254188771/albums/5624261686385402849

możesz obejrzeć galerię 52 zrzutów ekranowych z tabletu Samsung Galaxy Tab 7.

04:28, prwimmer , Tips
Link Komentarze (14) »
czwartek, 30 czerwca 2011
Na razie Plus

Google+ to coś pośredniego między Google Buzz (podstawowe techniki), Twitterem i Facebookiem. Od momentu złożenia prośby o dostęp czekałem może ze dwie-trzy godziny. Potem okazało się, że Google włączył zaproszenia, więc zdołałem jeszcze zaprosić kilka osób, po czym zaproszenia zniknęły - podobno z powodu gigantycznego napływu chętnych (jak za komuny - napływ chętnych na szynkę powodował jej znikanie). W każdym razie możemy wybierać znajomych z całego mnóstwa propozycji, także spoza kręgu Gmaila i Buzza - to zapewne próba zachęcenia tych osób, które trzymają się jeszcze z daleka od rozwiązań Google.

Zabawa jest przyjemna. Tworzymy ze znajomych kręgi i widzimy strumień ich wypowiedzi. Do wpisów można dołączać albumy, wideo, linki - formatowanie jest takie samo, jak w Google Buzz.

GPlusHome

Do dyspozycji mamy też grupowy czat, w którym można wykorzystać kamerę i mikrofon, a także czat tekstowy. Jakość rozmów jest różna - łącza czasem się rwą, ale przecież to jeszcze wersja testowa, użytkownicy mają różne warunki techniczne. W każdym razie udało mi się dwa razy porozmawiać z jedną czy dwiema osobami. Gdy inicjuję sesję, informacja o tym pojawia się w strumieniu i znajomi mogą wchodzić do czatu. W czacie można też wyświetlać klipy z YouTube.

GPlusCzatwideo

Sparks to z kolei wyszukiwarka tematów, gdzie możemy skorzystać z gotowych sugestii lub podać własne wyrazy kluczowe.

Bardzo ciekaw jestem działania Plusa w urządzeniach mobilnych - jest już nawet specjalna aplikacja w Android Store.

Plus jest też widoczny w pasku narzędziowym w usługach Google (po prawej stronie) - to wygodne, bo mamy łatwy dostęp do strumienia informacji, możemy też wpisywać nowe wątki. Kliknięcie z kolei ikony Plusa po lewej stronie przywołuję stronę główną serwisu. W opcjach Plusa warto ustalić, które informacje będą też przychodzić pocztą - od momentu uruchomienia usługi znacznie wzrosła mi liczba przesyłek z powiadomieniami.

Google Buzz uważam za najlepszy serwis społecznościowy do dyskutowania, a nie tylko pokrzykiwania, jak w Twitterze, czy lajkowania i fanpejdżowania, jak w Facebooku (z jego okropnie niewygodnym interfejsem do pisania wątków i komentarzy). Jeśli Plusowi uda się zgrabnie połączyć zalety kilku serwisów, może odnieść sukces. Ale łaska internautów jest nieodgadniona, więc niczego nie da się przesądzić. W każdym razie daję Plusowi plus i czekam na rozwój sytuacji.

I jeszcze opinia Gniewomira w Antywebie:

http://antyweb.pl/reklamocentryczny-facebook-vs-google-plus-8-koncepcji-ktore-zmieniaja-zasady-gry/

Przykład działania wideoczatu w Lifehackerze:

http://lifehacker.com/5816722/google%252B-hangout-is-the-best-free-group-video-chat-weve-seen

środa, 29 czerwca 2011
Zrób sobie backup Buzza

Nie tylko Buzza, bo jeszcze kontaktów, Picasa Web Albums, profilu i kręgów z Google+ (jak na razie). Nowy serwis Google Takeout (logujemy się do niego przez konto w Google - mnie kazał dwukrotnie podawać hasło) pozwala wybrać serwisy do archiwizacji i wygenerować plik do pobrania.

Dla próby wykonałem backup moich wpisów w Google Buzz i na dysku wylądował 8-megabajtowy plik zawierający 2318 moich dotychczasowych wpisów, łącznie z komentarzami moich followersów. Są to strony HTML, te same, które widzimy, gdy uruchamiamy dany wpis pod jego indywidualnym adresem (polecenie Link do tego posta), na przykład:

https://profiles.google.com/prwimmer/posts/2Tgg92Err4P

GoogleTakeout

Fajne i przydatne. Przy okazji dowiedziałem się, że generuję około 4,5097277 wpisów dziennie, nie licząc oczywiście komentarzy do cudzych wpisów i mnóstwa lajków.

08:00, prwimmer , Usługi
Link Komentarze (7) »
wtorek, 28 czerwca 2011
Wprowadzenie do HTML5

Helion opublikował właśnie 240-stronicowe "Wprowadzenie do HTML5. Autorytety Informatyki". Z opisu:

Kompletne źródło informacji na temat HTML5 jest w zasięgu Twojej ręki. W trakcie lektury poznasz nowe struktury i ich przeznaczenie oraz zmodyfikowane znaczniki z wcześniejszych wersji. W kolejnym rozdziale zaznajomisz się szczegółowo z nowymi możliwościami formularzy oraz technikami ich tworzenia. W tej wersji projektowanie formularzy to naprawdę czysta przyjemność! Ponadto zobaczysz, jak szybko i łatwo można dodać do strony elementy wideo i audio. Dodatkowo nauczysz się wykorzystywać mechanizmy do przechowywania danych oraz geolokalizacji.

Kliknij okładkę.

Wprowadzenie do HTML5. Autorytety Informatyki

Wprowadzenie do HTML5. Autorytety Informatyki

Windows Live Movie Maker 2011 - animacje

Kolejny screencast o edytorze wideo Windows Live Movie Maker 2011, tym razem pokazujący stosowanie animacji, czyli efektów przejść między slajdami oraz efektów kadrowania. Prezentację możesz oglądać w blogu w różnych rozdzielczościach (także 720 HD), na pełnym ekranie, albo też w YouTube w nieco powiększonym interfejsie.

Czas trwania: 7:06 min.