Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
wtorek, 26 lipca 2011
Jak utworzyć album fotografii w Google+

Znaczenie składnicy fotografii Picasa Web Albums wzrośnie wydatnie z chwilą pojawienia się serwisu społecznościowego Google+, który wprowadził nowe zasady umieszczania grafik w PWA. Standardowe konta mają jedynie 1 GB miejsca na serwerze, ale jeśli umieszczamy na nim grafiki, korzystając z Google+, dysponujemy praktycznie nieograniczonym miejscem, gdyż jesteśmy limitowani jedynie dwoma warunkami - grafiki większe niż 2048 pikseli w dłuższym boku są automatycznie skalowane do tego rozmiaru, zaś przesyłane filmy nie powinny mieć więcej niż 15 minut. Wówczas dostępne na koncie miejsce nie jest obciążane tymi multimediami.

  • Tworząc wpis w Google+, rozwiń ikonę aparatu fotograficznego pod edytorem i wybierz polecenie Utwórz album.
  • W polu Nazwa albumu wpisz nazwę nowego albumu.
  • Przeciągnij zdjęcia z zarządcy plików (np. Eksploratora Windows) na interfejs lub wybierz je z dysku komputera.

TworzenieAlbumuG+01

  • Po przesłaniu zdjęć na serwer, kliknij Utwórz album.
  • Album zostanie wstawiony do edytora i po zredagowaniu treści możesz udostępnić wpis swoim kręgom, publicznie albo wręcz adresując wpis wyłącznie do swojego prywatnego kręgu.
TworzenieAlbumuG+02

Mój profil: http://gplus.to/wimmer

05:30, prwimmer , Tips
Link Komentarze (3) »
piątek, 22 lipca 2011
Daj się dodać w Google+

Na stronie http://widgetsplus.com jest kreator, za pomocą którego możemy wygenerować widżet dla blogu czy strony internetowej, pozwalający czytelnikom dodać posiadacza blogu do swoich kręgów w Google+.

  • Kliknij Get widget.
  • W wyświetlonym polu Google+ ID wklej część numeryczną adresu swojego profilu.
  • Kliknij Get code.
  • Skopiuj kod skryptu i wstaw go do źródła blogu lub strony.

Możesz także zaznaczyć pole wyboru Include update feed, które pokaże ostatnie wpisy, zmieniające się dynamicznie. Widżet pokazuje, ile osób dodało autora do swoich kręgów.

 

00:28, prwimmer , Tips
Link Komentarze (9) »
środa, 20 lipca 2011
Mobilne Witryny Google

Witryny Google nie są domyślnie dostosowywane do potrzeb użytkowników z urządzeniami mobilnymi. Aby tak się działo, musisz przejść do zaplecza administracyjnego witryny i na karcie Ogólne zaznaczyć opcję Automatycznie dostosuj witrynę do telefonów komórkowych, a potem zapisać zmiany.

Od tej chwili witryna będzie wyświetlana w specjalnej postaci - zasadniczej części strony zawierającej treść. Dostęp do menu bocznego masz po naciśnięciu małego trójkąta, który je ujawnia i chowa, aby oszczędzać ekran - na ilustracji zaznacza go czerwony okrąg.

GSitesMobile

Przypomnijmy też, że podobny zabieg trzeba wykonać w Bloggerze - pisałem o tym dwa tygodnie temu. Natomiast WordPress we wspólnej domenie wordpress.com automatycznie wyświetla blog w wersji mobilnej, jeśli wchodzisz do niego przez urządzenie przenośne.

21:47, prwimmer , Tips
Link Komentarze (4) »
wtorek, 19 lipca 2011
Budujemy

W tym tygodniu powinny się pojawić dalsze udoskonalenia Google+ - takie przynajmniej dobiegają głosy z kręgów zbliżonych do Google. Po trzech tygodniach funkcjonowania systemu mamy już wstępną wiedzę i szczątkowe przynajmniej doświadczenia z jego użytkowania. Niewykluczone, że do końca tygodnia liczba użytkowników sięgnie 20 milionów, co byłoby najszybszym chyba tempem wzrostu w tej kategorii usług internetowych.

Zapraszam przy okazji do komentarza odnoszącego się do Google+ i jego bezpośredniego antenata, jakim jest Buzz, który umieściłem w Plusie - może zachęcę dalszych internautów do zainteresowania się tym serwisem:

https://plus.google.com/106118952629254188771/posts/9JDGGGEZ3C7

17:41, prwimmer , Usługi
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 18 lipca 2011
Konkurs w blogu webmasterskim lubik.info

We wtorek 19 lipca uruchamiany jest konkurs, na który zaprasza autor blogu lubik.info. Oddaję mu tu głos (po znajomości z Google+):

Za pośrednictwem bloga Pana Pawła Wimmera, chciałbym zaprosić wszystkich czytelników do udziału w konkursie, który organizuje na łamach swojego serwisu lubik.info.

Blog, który założyłem ponad rok temu z założenia miał być miejscem, gdzie dzielę się swoimi doświadczeniami z zakresu tworzenia stron internetowych. Niespodziewanie, zainteresowanie serwisem szybko rosło, więc postanowiłem nadać mu formę dziennika z najciekawszymi wiadomościami dla wszystkich, którzy profesjonalnie, jak i hobbystycznie, zajmują się tworzeniem stron WWW. Mogę śmiało i może trochę nieskromnie powiedzieć, że serwis prężnie się rozwija - na tyle, że udało się zdobyć sponsora do pierwszego konkursu. Polega on na wymyśleniu nowego, lepszego sloganu dla mojego serwisu. Aktualny nie jest do końca atrakcyjny, w związku z tym serdecznie zapraszam wszystkich kreatywnych czytelników do wzięcia w nim udziału. Przewidziane nagrody dla najlepszych dwóch propozycji to atrakcyjne plany hostingowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszam pod adres lubik.info/konkurs

Pozdrawiam

Sebastian Łubik

Adres profilu Sebastiana Łubika w Google+: https://plus.google.com/106005511956641138588/posts

21:17, prwimmer , Linki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 lipca 2011
Google+ - pierwsze kroki

Jeśli ktoś jest zainteresowany, może obejrzeć screencast Google+ - pierwsze kroki. Jest przeznaczony dla początkujących. Nagrałem w wymiarach 1280x720, rozdzielczość 720HD, więc jakość powinna być niezła. Najlepiej oczywiście oglądać bezpośrednio w interfejsie YouTube, można też na całym ekranie.

Czas trwania: 14:08 min

09:35, prwimmer , Tips
Link Komentarze (12) »
czwartek, 14 lipca 2011
Porady w Blox.pl

Na stronie http://blox.blox.pl/html uruchomiony został cykl porad pomocnych w prowadzeniu blogu, przeznaczony w pierwszej kolejności dla mniej zaawansowanych blogerów.

11:08, prwimmer , Linki
Link Komentarze (2) »
sobota, 09 lipca 2011
Pronounce, czyli Chrome gada językami

Rozszerzenie Pronounce dla Chrome to świetne narzędzie udostępniające wymowę wyrazów w wielu językach. Pokazuje to poniższa krótka prezentacja.

Czas trwania: 4:21 min.

piątek, 08 lipca 2011
20 lat Supermemo

Minęło właśnie 20-lecie firmy, o której myślę wyjątkowo ciepło - 5 lipca 1991 roku powstała firma Supermemo, która wyznaczyła standardy w dziedzinie nauki za pomocą powtórek. Najlepiej oddać jej głos:

5 lipca 1991 roku dwóch studentów Politechniki Poznańskiej zakłada firmę SuperMemo World. Są młodzi, inteligentni i mają rewolucyjny pomysł - komputery, które są jeszcze wtedy rzadkością, powinny pomagać ludziom w nauce! Oszczędzać ich czas, sprawiać, żeby nauka była wygodna i co najważniejsze - efektywna. Krzysztof i Piotr stawiają sobie za cel odkrycie sposobu na to, aby KAŻDY MÓGŁ ZAPAMIĘTAĆ dowolną ilość dat, definicji, nazw, nazwisk, słów, pojęć - słowem, wszystkiego.Wkrótce powstaje algorytm SuperMemo i pierwsze programy komputerowe do nauki na nim oparte. Jednocześnie wynalazcy metody SuperMemo zauważają, że opracowana przez nich metoda staje się ratunkiem dla tych, którzy bezskutecznie próbują opanować język obcy.

http://www.supermemo.pl/node/726

Do świata komputerów przeniósł ją dr Piotr Woźniak - w ciągu 20 kolejnych lat powstało wiele wersji oprogramowania, choć już wcześniej, jeszcze przed formalnym założeniem firmy, tworzona była wersja dla DOS, a pierwsze badania podjęto jeszcze w 1984 roku. To był jeden z pierwszych programów w moim komputerze (pod koniec lat 80-tych), którym pasjonowałem się przez długie lata, tworząc do kolejnych jego wersji mnóstwo baz językowych - właśnie języki, a szczególnie słówka, są najwdzięczniejszym tworzywem dla tego programu - wyjątkowo skutecznego w procesie nauczania. Docenionego zresztą wielokrotnie w świecie informatyki, także prestiżowym tytułem Software for Europe, jak również milionami kopii zakupionych na całym świecie i rekomendacjami lingwistów.

Szacunek, szczególnie dla Piotra, którego miałem przyjemność poznać jeszcze w latach 90-tych. To przykład wielkiego sukcesu polskiej firmy komputerowej - niemal maratońskiego jej biegu, chciałoby się powiedzieć, zważywszy to, że Piotr jest właśnie maratończykiem.

A tak przy okazji, całkiem już na marginesie - obok programu Supermemo, jego wersji webowej, dla Windows Mobile i iPhone'a, przydałaby się jeszcze wersja dla Androida, co postuluję jako świeżo upieczony "androidowiec".

19:27, prwimmer , Teksty
Link Komentarze (27) »
Nowy Blogger-in-draft już u wszystkich

Wszyscy blogerzy korzystający z Bloggera w wersji roboczej (draft) mają już dostęp do nowego interfejsu. Wygląda nieźle, trzeba się tylko przyzwyczaić do nowego układu. Wizualnie jest mniej wyrazisty, delikatniejszy.

Jeśli ktoś korzysta z tradycyjnego interfejsu pulpitu nawigacyjnego i zaplecza administracyjnego swoich blogów, niech rzuci okiem pod adres: http://draft.blogger.com/home

Poniższa ilustracja pokazuje tryb edycji układu w jednym z moich blogów.

BloggerDraftInterfejs

Przy okazji - od wczoraj media rozpisują się o czekającym nas rebrandingu marek Picasa i Blogger, co jest częścią ekspansji Google+. Jest od początku oczywiste, że obie ogromnie popularne aplikacje nie utracą ani grama swojej funkcjonalności, ciekawi mnie za to, jak wtopią się ostatecznie w platformę Google+ - w końcu nie wydaje się blisko 600 mln dolarów na produkcję czegoś, co nie jest zakrojone na bardzo szeroką skalę, a któż inny niż Google ze swoją paletą usług mógłby lepiej wykorzystać oczywisty potencjał integracyjny aplikacji.

Mój profil w Google+: http://gplus.to/wimmer