Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
środa, 19 października 2011
Chochlik drukarski - pogotowie poligraficzne

Rekomenduję zaprzyjaźnioną witrynę - Chochlik drukarski.

 • "Chochlik drukarski - pogotowie poligraficzne" to:
  • miejsce dla wszystkich osób zainteresowanych poligrafią, marketingiem, grafiką i designem.
  • miejsce rozmów grafików z drukarzami i klientów z drukarniami
  • miejsce spotkania osób pracujących w drukarni z osobami przygotowującymi prace do druku
  • miejsce zdobywania wiedzy i miejsce dzielenia się nią.
  • miejsce niesienia sobie pomocy, a nie przekonywania innych do osobistych racji.
 • "Chochlik drukarski" to pogotowie ratunkowe dla osób będących w pilnej potrzebie (poligraficznej oczywiście).
 • Swoim fanom "Chochlik drukarski" oferuje także możliwość gratisowego druku ulotek i wizytówek, a przy innych publikacjach prostych możliwość taniego druku w ramach optymalizacji arkusza drukarskiego

Więcej znajdziecie na:

 • www.facebook.com/chochlikdrukarski
 • www.chochlikdrukarski.com.pl

Kontakt: chochlik@print4all.pl

Chochlik drukarski

09:58, prwimmer , Linki
Link Komentarze (7) »
poniedziałek, 17 października 2011
Promujemy Blogersów

Niedługo powinien się ukazać film o blogerach. A na razie promujemy stronę filmu.

blogersi-300x150-v3

08:00, prwimmer , Linki
Link Komentarze (5) »
sobota, 27 sierpnia 2011
Nowa wersja Studia Opinii

Od kilku dni funkcjonuje nowa wersja portalu publicystycznego Studio Opinii, kierowanego przez Stefana Bratkowskiego. Starsza będzie pełnić rolę archiwum z tekstami, których zresztą zgromadziło już kilka tysięcy.

Dla osób, które nie znają jeszcze Studia - to redagowany portal (nie blogowisko, co ważne), o profilu centrowym, czasem odchylający się w lewo, natomiast bardzo rzadko w prawo. Politycznie sprzyja raczej Platformie niż PiS-owi, a choć polityka z natury ma tam relatywnie największy udział, portal publikuje teksty o zróżnicowanej tematyce, w tym ekonomiczne, naukowe czy kulturalne.

Nowe SO (oparte na silniku WordPress):
http://studioopinii.pl/

Stare SO (oparte na silniku Webnode):
http://alfaomega.webnode.com/

03:15, prwimmer , Linki
Link Komentarze (8) »
środa, 24 sierpnia 2011
Hurtowe zaproszenie do Google+

Wypróbuję technikę rozdawania zaproszeń do Google+ (150 zaproszeń), udostępnioną niedawno przez Google - wystarczy kliknąć ten link. WYCZERPANE

A jeśli dasz się zaprosić, to mój profil znajdziesz tutaj.

Zaś wideotutorial pokazujący podstawowe techniki posługiwania się Google+ (nakręcony w połowie lipca), jest dostępny w YouTube, pod adresem:

http://www.youtube.com/watch?v=ekkPdZtma_o

07:00, prwimmer , Linki
Link Komentarze (13) »
wtorek, 09 sierpnia 2011
Google Scribe w Bloggerze

W Blogger-in-draft, czyli roboczym interfejsie platformy, we wpisach możemy uruchamiać wspomaganie za pomocą znanego już wcześniej jako osobna aplikacja mechanizmu Google Scribe. Gdy klikniemy ikonę Scribe, w miarę wpisywania tekstu będziemy otrzymywać automatyczne uzupełnienia tworzone na podstawie algorytmu zaprojektowanego przez twórców. Propozycja widoczna jest jako wyraz podany szarą czcionką, a uderzenie spacji powoduje wstawienie wyrazu do tekstu. GScribe obsługuje kilkanaście języków, w tym polski. Czy będzie to użyteczne w przypadku polskich tekstów, trudno przesądzić, ale warto wypróbować.

BloggerGScribe

piątek, 05 sierpnia 2011
Utilitia dla webmasterów

Polski startup Utilitia jest serwisem dla webmasterów przeznaczonym do kontroli budowanych witryn internetowych. Zacytuję tu informację prasową od Michała Dziwisza:

Spółka Utilitia powołana została do życia przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, która od kilku lat monitoruje dostępność polskich witryn internetowych. Podczas częstych testów przeprowadzanych przez pracowników fundacji, pojawił się pomysł stworzenia uniwersalnego i automatycznego narzędzia, będącego w stanie samodzielnie oraz obiektywnie ocenić dostępność danej strony lub portalu internetowego. Usługi, która oprócz wykrycia nieprawidłowości będzie mogła zaproponować administratorom i właścicielom witryn, sposób usunięcia odnalezionych błędów.

Jak to działa?

Aby skorzystać z Utilitii wystarczy w pole edycyjne wpisać adres serwisu do skontrolowania, zaznaczyć wybrane testy i kliknąć przycisk Rozpocznij Analizę. Czas trwania analiz zależy od liczby podstron, wybranych testów i stopnia skomplikowania serwisu. Efektem końcowym jest raport wynikowy.

Co w środku?

Utilitia oprócz narzędzi związanych z dostępnością (accessibility), wyposażona jest w kilka dodatkowych, innowacyjnych rozwiązań przydatnych administratorom i właścicielom stron internetowych. Jednym z nich jest moduł sprawdzający poprawność odnośników osadzonych na witrynie, tzw. linkchecker. Umożliwia nie tylko weryfikację składni samych linków ale także kontroluje czy pod danym adresem znajduje się docelowa strona. Różne walidatory języków HTML, w tym także HTML5, CSS oraz inne narzędzia niezbędne dla deweloperów stanowią integralną część Utilitii. Wszystko w jednym miejscu - wygodnie i pod ręką.

Co dalej?

Usługa Utilitia właśnie opuściła laboratorium programistyczne i przeszła do fazy testów zewnętrznych. Mamy nadzieję, że analizy prowadzone przez użytkowników ujawnią błędy, których nie udało się wykryć w trakcie wewnętrznych kontroli. Te cenne uwagi pozwolą nam stworzyć bardziej niezawodne narzędzie, które docelowo chcemy udostępnić na otwartych licencjach. W okresie testowym narzędzie oferowane jest bezpłatnie.

Po zarejestrowaniu można zbadać do 100 stron serwisu, natomiast bez rejestracji możliwe jest przeanalizowanie jednej. http://validator.utilitia.pl/

13:26, prwimmer , Linki
Link Komentarze (6) »
Okienko podglądu w Gmailu

W Laboratorium poczty Gmail możesz włączyć Okienko podglądu. Wprowadza to przycisk po prawej stronie widoku skrzynki, który po kliknięciu wyświetla podgląd listów - podział może być poziomy lub pionowy. Przydatne.

GmailOkienkoPodgladu

środa, 03 sierpnia 2011
Nie żyje Jurgi

Artur Jurgawka, znany w Sieci jako Jurgi, nie żyje. Informację tę podał portal terazTurek.pl. Żył zaledwie 35 lat.

Zacytuję wiadomość:

Artur Jurgawka, a dla większości po prostu "Jurgi" przez wiele lat związany był z turkowskim środowiskiem literackim. Swoją poetycką pasję starał się zaszczepić młodym mieszkańcom miasta i powiatu podczas warsztatów w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku oraz w stowarzyszeniu "Przystań". Artur był także członkiem redakcji Tygodnika Spraw Lokalnych "Obserwator", w którym przez kilka miesięcy pełnił również obowiązki redaktora naczelnego. Prowadził także blog "Wyśmiewisko różności", gdzie zamieszczał m.in. swoje wiersze, a w ostatnim okresie współpracował z portalem KopalniaWiedzy.pl

Artura nie znałem osobiście, ale w Sieci spotykaliśmy się od wielu lat. Był błyskotliwym komentatorem wydarzeń, znanym ze swoich oryginalnych złotych myśli, szczególnie w Twitterze. Był jasną twarzą polskiego Internetu, człowiekiem inteligentnym, przyjaznym i życzliwym światu. Jeszcze kilka dni temu wymienialiśmy uwagi w portalach spolecznościowych.

Ta śmierć jest dla mnie wstrząsem, zważywszy szczególnie tak młody wiek Artura. Nie wiem nawet, komu się poskarżyć na tę niesprawiedliwość. I nie ukrywam, że piszę to ze łzami w oczach, bo bardzo go lubiłem i szanowałem.

20:27, prwimmer , Teksty
Link Komentarze (6) »
sobota, 30 lipca 2011
Samsung Galaxy Tab - nieco wrażeń

Po paru tygodniach używania krystalizuje mi się jakiś modus operandi tabletu - Samsung Galaxy Tab 7". Choć może służyć jako telefon (abonament mam w T-mobile), nie korzystam z tego, natomiast bardzo chętnie wykorzystuję jako przenośny terminal internetowy 3G+WiFi.

Mam kilka typowych zastosowań:

 • aparat fotograficzny i kamera - cenię tu bardzo użyteczny Instant Upload
 • czytnik newsów z mobilnych wersji portali
 • klient portali społecznościowych - głównie Google+, ale i Twitter i Facebook
 • wyszukiwanie użytecznych informacji, zwłaszcza w połączeniu z geolokalizacją: bankomaty, puby, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej itd.
 • czytnik ebooków
 • wygodne narzędzie do powtarzania słówek (AnkiDroid)
 • kalendarz, zegar, budzik, minutnik, pogoda, zadania do wykonania

Rzadziej korzystam z urządzenia w roli odtwarzacza MP3 czy radia internetowego, ale jak mam ochotę na szanty czy coś równie miłego, to czemu nie. Czasem uruchamiam jakiś komunikator, bawiłem się nawigacją w mapach Google, czekam na wysyp aplikacji z Augmented Reality.

Generalnie, nie żałuję zakupu - abonament za 119 złotych, tablet za złotówkę, dużo korzyści za nieobciążąjącą sumę. Bardzo miłe jest szperanie po Android Markecie, choć przecież ogromnej większości aplikacji nigdy nawet nie zobaczę, nie mówiąc już o wykorzystaniu.

wtorek, 26 lipca 2011
HTML5 i CSS3. Standardy przyszłości

Kolejna pozycja webmasterska w Helionie. Ze wstępu:

Przed Tobą doskonały podręcznik, w którym przedstawione zostały wszystkie dostępne sposoby korzystania z nowych możliwości standardów HTML5 i CSS3, także tych, które nie są jeszcze obsługiwane przez część przeglądarek. Każdy rozdział skupia się na określonej grupie problemów i zawiera listę niezbędnych znaczników, funkcji lub mechanizmów. Na początek dokładnie poznasz standardy HTML5 i CSS3, nowe atrybuty i znaczniki strukturalne. Przeczytasz co nieco na temat formularzy i odkryjesz, jak wykorzystać niektóre nowe pola i funkcje. Poznasz rewolucje wprowadzone w CSS3 - nowe selektory, cienie, gradienty, transformacje i sposoby korzystania z czcionek. Dowiesz się, jak HTML5 obsługuje dane audio i wideo oraz nauczysz się używać kanw do rysowania rozmaitych kształtów. A potem stworzysz przykładowe aplikacje działające po stronie klienta, a także zobaczysz, jak HTML5 umożliwia przesyłanie komunikatów i danych między domenami.

Kliknij okładkę:

HTML5 i CSS3. Standardy przyszłości