Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
A teraz ebooki
A to moje
Abonowane kanały Youtube
Adresy e-mail
Agregatory
Blogi
Książki i ebooki
Kursy polecane
Software
Witrynydarmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Skopiuj CSS
poniedziałek, 03 września 2012
Akademickie narzędzia Microsoft Word - rekomendacja

Z satysfakcją odnotowuję rekomendację udzieloną mojemu ebookowi "Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007" (wyd. w Ebookpoint - wyd. Helion) przez dr. Emanuela Kulczyckiego, nauczyciela akademickiego, adiunkta w Insty­tu­cie Filo­zo­fii Uni­wer­sy­tetu im. Adama Mic­kie­wi­cza w Pozna­niu, zajmującego się teorią komunikacji.

Odsyłam zatem do wpisu dr. Kulczyckiego oraz do samego ebooka (dostępny w trzech formatach, ePub, Mobi i PDF).

14:09, prwimmer , eBooki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 lipca 2012
“Zajęcia komputerowe z pomysłem” - podręcznik dla szkoły podstawowej

Wspólnie z Anną Wysocką napisaliśmy podręcznik informatyki dla czwartej klasy szkoły podstawowej - gros materiału papierowego napisała p, Wysocka (nauczycielka i metodyk z Cieszyna), ja się koncentrowałem bardziej na stronie elektronicznej.

Zajęcia komputerowe z pomysłem

Oprócz 160-stronicowego podręcznika drukowanego jest też sporo ćwiczeń i sprawdzianów w witrynie WSiP, słowniczek pojęć w języku polskim, napisałem też liczący ok. 1300 haseł angielsko-polski tematyczny słowniczek pojęć komputerowych, a najwięcej pracy - dosłownie setki godzin - zabrała duża kolekcja screencastów. Zrobiłem ich gdzieś koło 80, każdy po kilka do maksymalnie kilkunastu minut pokazujących korzystanie z oprogramowania i usług webowych. Naturalnie podręcznik jest napisany według nowej podstawy programowej.

Wyszło chyba nieźle, mam nadzieję, że tak wszechstronna oferta papierowo-elektroniczna da solidną pozycję konkurencyjną na rynku, na którym o przychylność nauczyciela (a zatem 350 tys. uczniów) walczy 6-8-10 teamów autorskich, a wszyscy przecież mają pojęcie o temacie i potrafią pisać. Sit optimum vincere!

W tej chwili piszemy już podręcznik dla klasy 5, za rok klasa 6.

I strona książki w WSiP:

http://sklep.wsip.pl/produkty/zajecia-komputerowe-z-pomyslem-14905/

wtorek, 15 maja 2012
Kurs SVG

W kursie HTML rozwijam od niedawna elementarny kurs grafiki wektorowej SVG, która jest już całkiem ładnie interpretowana przez główne przeglądarki. Zachęcam, SVG to świetne uzupełnienie HTML i CSS, doskonale z nimi współpracujące. Na razie jest 7 rozdziałów, całość powinna być gotowa w ciągu paru najbliższych tygodni.

http://webmaster.helion.pl/index.php/svgwstep

wtorek, 03 kwietnia 2012
Ebook “Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007”

Na platformie Ebookpoint.pl pojawił się mój ebook zatytułowany "Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007". To leciutko odświeżona graficznie wersja publikacji wydanej paręnaście miesięcy temu w Virtualo.pl, ciut droższa (jednak poniżej 10 zł), za to w trzech wersjach do pobrania (PDF, ePub, Mobi) i bez DRM (ze znakiem wodnym).

Temat to moja nieustająca Idée fixe - narzędzia potrzebne do tworzenia tzw. aparatu naukowego, do poprawnego technicznie i nośnego informacyjnie skonstruowania pracy naukowej i dyplomowej, a więc wszystkich spisów i indeksów, nawigacji, stopek i nagłówków, przypisów, cytatów, bibliografii, odsyłaczy, konspektów. Jest też nieco o tworzeniu stron tytułowych publikacji i dodatek o SmartArt.

Odbiorcy (potencjalni, ma się rozumieć) to ponad milion studentów piszących w Wordzie prace naukowe i dyplomowe. Zbliża się kolejny termin oddawania prac magisterskich, więc taka wiedza jest jak znalazł. W perspektywie myślę o wersji dla Worda 2010, ale muszę go dopiero kupić.

http://ebookpoint.pl/ebooki/akademickie-narzedzia-microsoft-word-2007-pawel-wimmer,s_0301_ebook.htm

18:13, prwimmer , eBooki
Link Komentarze (10) »
wtorek, 27 marca 2012
Gmail - tekst w miejsce ikon

W nowym interfejsie Gmaila (jeszcze jest opcjonalny, ale zapewne w tym roku będzie już na stałe) kłopot sprawiają ikony w menu - czasem trzeba się zastanawiać, czy dobrze klikamy. Na szczęście w ustawieniach Gmaila, na karcie Ogólne, pojawiło się ustawienie Etykiety przycisków - możesz zaznaczyć wartość opcji Tekst, potem zapisać na dole zmianę ustawień i od tego momentu będziesz widzieć tekst, a nie mało zrozumiale ikony. Oby i w finalnej wersji interfejsu tak było.

17:22, prwimmer , Tips
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 marca 2012
Instant Translate - wideotutorial

Rozszerzenie Chrome o nazwie Instant Translate wspomaga tłumaczenie z użyciem Google Translate. Działanie pokazuje poniższy screencast.

Polecam oglądanie raczej w interfejsie YouTube, w powiększonej wersji - klip ma rozmiary panoramiczne 1024x576 pikseli.

http://www.youtube.com/watch?v=lvXDUnTwvwo

Czas trwania 6:14 min.

Zaś samo rozszerzenie można znaleźć w Chrome Web Store: https://chrome.google.com/webstore/detail/ihmgiclibbndffejedjimfjmfoabpcke

środa, 01 lutego 2012
Ebookpoint współpracuje z Dropboksem

Cytuję informację prasową Helionu o nowej usłudze platformy ebookowej Ebookpoint.pl, która wystartowała trzy miesiące temu, a o której pisałem na początku listopada.

Jak pamiętamy, wydawnictwo Helion zrezygnowało w nowej księgarni z uciążliwych zabezpieczeń DRM, wprowadziło do oferty książki w 3 formatach (epub, mobi, PDF) dostępnych dla Czytelników w pakiecie. Co więcej, księgarnia wykorzystała możliwość bezpośredniego przepływu treści na czytnik Amazon Kindle. Zakupionego w ebookpoint.pl ebooka w formacie mobi Czytelnik może wysłać bezpośrednio na swój czytnik Amazon Kindle.

Tym razem ebookpoint.pl wprowadza kolejne ciekawe udogodnienie dla swoich czytelników. Właśnie uruchomiona została synchronizacja książek z biblioteki ebooków na koncie użytkownika z platformą Dropbox. Nowa usługa pozwala jednym kliknięciem myszy wysłać ebooka na konto w chmurze Dropboxa. Rozwiązanie to umożliwia jeszcze szybszy i wygodniejszy dostęp do ebooków Helionu niezależnie od tego, czy czytasz książki na komputerze, tablecie czy smartfonie, i bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. Na uwagę zasługuje fakt, że takie rozwiązanie to nowość na polskim rynku.

11:28, prwimmer , eBooki
Link Komentarze (10) »
czwartek, 03 listopada 2011
Ebookpoint - nowy świat ebooków z Helionu

Jak wspomniałem kilka dni temu, Helion zapowiedział rewolucję na rynku ebooków. Od 3 listopada, 9 rano, działa nowa platforma sprzedaży ebooków, mianowicie ebookpoint.pl.

Najważniejszą nowością, która w znaczący sposób redefiniuje rynek ebooków, jest rezygnacja z DRM (Digital Rights Management), czyli bardzo nielubianej przez użytkowników techniki zabezpieczania ebooków, a w zamian wprowadzono znak wodny. Najpopularniejsza technika DRM, mianowicie ADEPT, przywiązuje w pececie ebooki do mało komfortowego czytnika Adobe Digital Editions. Helion wychodzi naprzeciw mnożącym się coraz częściej postulatom i rezygnuje z tego zabezpieczenia. Jak mówi komunikat prasowy:

Brak zabezpieczania DRM oznacza, że ebooki mogą być czytane bez ograniczeń sprzętowych i programowych. Można je otworzyć na dowolnym czytniku i komputerze. Zastosowane rozwiązania pozwalają na lekturę bez względu na zainstalowany system operacyjny i dowolnej liczbie urządzeń.

Drugą ważną nowością jest udostępnienie trzech formatów jednocześnie - stronicowanego PDF i niestronicowanych ePub i Mobi. Gdy kupisz jedną wersję, masz prawo pobrać ze swojego konta także pozostałe, bez żadnych opłat. A dlaczego Mobi? To niezwykle ciekawa sprawa! Śmiała polityka cenowa Amazona i dobra jakość techniczna Kindle'a spowodowały, że własnościowy format Mobi odparł na razie atak otwartego ePuba. Zamiast więc ulec ePubowi, Mobi wdarł się "na salony" i zmusza coraz więcej wydawców do uwzględnienia go w planach wydawniczych, wychodząc z własnych opłotków. Zauważmy, że ceny najnowszego Kindle'a są tak atrakcyjne, iż może się on szybko stać najbardziej popularnym urządzeniem z e-inkiem w Polsce - o ile już nie jest. Jest już parę tysięcy polskich tytułów (gros to jednak teraz klasyka), a Amazon przymierza się do wejścia na nasz rynek, co mogłoby nastąpić w przyszłym roku. Ciekawe przy tym, czy uruchomiona też zostanie polska wersja Kindle Direct Publishing, czyli platformy self-publishingu.

Wypróbowałem zakup książki - po zalogowaniu się na konto przeszedłem po prostu procedurę kupowania, a po przesłaniu pieniędzy z banku internetowego pobrałem trzy elektroniczne wersje ebooka. Sam Kindle'a akurat nie mam, ale oczywiście można skorzystać z czytnika software'owego Amazona lub Calibre.

I jeszcze jedna sprawa - zacytuję tu znowu komunikat prasowy:

Helion pokazał jak przygotować ofertę książek w szybko zmieniających się realiach rynku książki. Prezentuje rozwiązania, których obawiają się wydawcy. Jednocześnie organizuje czytelników wokół kluczowych dla rynku ebooków postulatów - jednym z pierwszych jest zrównanie stawek VAT do poziomu 5% dla książki drukowanej i elektronicznej http://www.petycje.pl/7971

Sam także złożyłem tam podpis, bo obecną sytuację uważam za wysoce szkodliwą dla rynku ebooków.

08:34, prwimmer , eBooki
Link Komentarze (10) »
piątek, 28 października 2011
Fotoretuszer dla Google+

Prezentacja pokazująca wykorzystanie zintegrowanego właśnie z Google+ fotoretuszera Picnik, który w nowej odsłonie nosi nazwę Creative Kit.

Filmik został zrobiony w rozmiarach 1280x720, polecam oglądanie na pełnym ekranie (wybierz jak największą rozdzielczość) lub bezpośrednio w YouTube, w powiększonym interfejsie. Maksymalna rozdzielczość - 720p.
Czas trwania 6:44 min.

Mój profil w Google+: https://plus.google.com/106118952629254188771/posts

czwartek, 27 października 2011
Rewolucja nadciąga z Helionu

Gliwicki Helion, potentat wśród polskich wydawców książki informatycznej (połowa obrotów całego rynku), wszedł jakiś czas temu także na rynek ebooków. A teraz, 3 listopada, zamierza ujawnić działania, które zdaniem firmy będą stanowić rewolucję na polskim rynku ebooków. Na razie można się zapoznać ze stronami:

http://ebookpoint.pl/

http://www.facebook.com/ebookpointPL

Testuję mechanizmy witryny ebookpoint, ale na razie nie mogę ujawniać szczegółów, odsyłając Czytelników do premiery 3 listopada. W każdym razie zapowiada się interesująco.

16:43, prwimmer , Linki
Link Komentarze (5) »