Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.darmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Blog > Komentarze do wpisu
GeoGebra - podręcznik i przykłady

Choć to ciągle środek kalendarzowego lata, trzeba "brutalnie" przypomnieć, że za parę tygodni startują szkoły, a potem i uczelnie. Przez ostatnie dwa miesiące pracowałem nad serwisem przeznaczonym dla kilkudziesięciu tysięcy polskich nauczycieli matematyki w różnego szczebla szkołach, noszącym tytuł GeoGebra - podręcznik i przykłady, znajdującym się pod adresem:

https://sites.google.com/site/geogebras/

To jeden z bardzo ciągle nielicznych i jeden z najobszerniejszych serwisów tego typu na świecie - chyba także jedyny w Polsce, jeśli nie liczyć materiałów w samej witrynie GeoGebra.org.

Kilka słów wyjaśnienia, dlaczego podjąłem się tej pracy. Zachęcił mnie do niej pośrednio red. Bogdan Miś, który w swoich znakomitych pogadankach matematycznych Nowe Ślady Pitagorasa w YouTube wykorzystuje GeoGebrę do ilustrowania rozmaitych zagadnień. Przez dłuższy czas podziwiałem to narzędzie jedynie na filmach, wreszcie sam się nim zainteresowałem i postanowiłem napisać poradnik o charakterze referencyjnym, którego zadaniem jest pomoc dla nauczycieli nieznających jeszcze GeoGebry. Sam nie jestem matematykiem, muszę to wyraźnie zaznaczyć - jako popularyzator wiedzy opisuję przede wszystkim narzędzie komputerowe.

Opensource'owa GeoGebra jest jednym z najznakomitszych narzędzi w edukacji komputerowej, które może wręcz zrewolucjonizować nauczanie matematyki w szkołach. Zaś samą edukację matematyczną uważam za najważniejsze zadanie współczesnej szkoły. Rozwój nauki (przede wszystkim nauk przyrodniczych i technicznych), techniki i gospodarki zależy w dużej mierze od matematyki. Przedmiot ten najbardziej rozwija też intelektualnie - jeśli dajesz sobie radę z matematyką, to dasz sobie radę ze wszystkim. Spożytkowanie GeoGebry w szkołach może owo nauczanie bardzo ułatwić - chyba zresztą nadchodzi jej czas, bo centra GeoGebry w różnych krajach (także w Polsce) coraz silniej dobijają się do instytucji władnych ją oficjalnie wesprzeć. Jak będzie, jeszcze zobaczymy, ale ze swojej strony bardzo zachęcam nauczycieli do zainteresowania się nią.

Serwis nie jest jeszcze ukończony - zapewne potrwa to jeszcze nieco czasu (oceniam zaawansowanie na jakieś 2/3, może ciut więcej), ale myślę, że można już uzyskać w nim sporą wiedzę o użytkowaniu GeoGebry. Odkrywam jego adres, gdyż nauczyciele zainteresowani wykorzystaniem GeoGebry mogą zacząć się już zapoznawać z obsługą programu i eksperymentować z własnymi przykładami.

Być może w którymś momencie serwis zmieni adres (nie ukrywam, że szukam możnego, a przejętego sprawami edukacyjnymi sponsora, który wziąłby serwis pod swoje skrzydła), ale na razie jest tu, gdzie jest.

środa, 11 sierpnia 2010, prwimmer

Polecane wpisy

  • Społeczności, społeczności…

    Kilka dalszych polskich społeczności powstałych w ostatnich godzinach w Google+, a które mogą zainteresować szerszą publiczność. Trzy z nich odnotowują powsta

  • Społeczności w Google+

    Wieczorem, 6 grudnia, Google uruchomił Społeczności, czyli de facto odpowiednik grup tematycznych w Facebooku. Bardzo ich brakowało, a teraz Google ma już chyba

  • Blog Witalni

    Pod adresem Witalni , na platformie Blogger, został uruchomiony blog poświęcony rozmaitym aspektom zdrowego życia. Tworzy go grupa osób - to dopiero skromny poc

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: marines, 78.86.207.*
2010/08/11 17:13:38
Szkoda tylko, że GeoGebra zamula przy dodaniu większej ilości elementów nawet na średniej klasy komputerze. Nie mówiąc o komputerach szkolnych, które mają co najmniej kilka lat, gdzie najczęściej nie ma Javy.
-
prwimmer
2010/08/11 17:17:00
Nie umiem właśnie ocenić, bo mam w miarę szybki komputer ze sporą ilością pamięci.
-
Gość: Elżbieta, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/14 16:22:32
Poradnik świetny. Odkryłam GeoGebrę całkiem niedawno. Zaczynam coś tworzyć. Nie umiem wstawić apletu do Witryny Google. Czy mogę prosić o wskazówki?
-
prwimmer
2010/08/14 19:29:45
@Elżbieta
Ja to robię tak:
- Przesyłam do zasobów Witryn Google plik .ggb. Kopiuję jego adres (powinien się kończyć rozszerzeniem .ggb)
- Następnie w trakcie edycji strony wybieram w menu Wstaw - Więcej gadżetów.
- W polu wyszukiwarki wpisuję "geogebra gadget" i wybieram z listy GeoGebra GadGet z polskim opisem.
- Klikam go, potem klikam przycisk Wybierz.
- W oknie Skonfiguruj gadżet wpisuję niezbędne dane, w tym podaję adres pliku .ggb.
- Klikam OK, potem zapisuję stronę.
Trzeba poeksperymentować z parametrami, ale generalnie powinno działać.
-
prwimmer
2010/08/14 19:34:15
Pliki .ggb posyłam w trybie Zarządzania witryną, na karcie Załączniki.
Przesłane pliki mają przykładowy adres:
sites.google.com/site/geogebras/odejmowanie1-10.ggb?attredirects=0&d=1
Przy podawaniu adresu pliku w gadżecie trzeba usunąć końcówkę ?attredirects=0&d=1, kończąc adres na .ggb.
Plik sites.google.com/site/geogebras/odejmowanie1-10.ggb wstawiamy do pola w gadżecie.
-
Gość: Elżbieta, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/14 22:15:42
Wielkie dzięki. Sprawdziłam, działa. Mogę tworzyć.
-
prwimmer
2010/08/14 22:56:11
@Elżbieta - jak coś uruchomisz, to wrzuć nam adres. Chętnie rzucę okiem.
-
Gość: Elżbieta, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/15 19:34:07
@prwimmer - Oto pierwsze próby wrzucone na żmudnie powstającą matematyczną stronę. Jest ona tworzona dla gimnazjalistów a także młodszych uczniów, zapełnia się materiałami przygotowanymi przeze mnie, moich uczniów oraz znalezionymi przez nas w sieci. Może będziemy mogli chwalić się nią za kilka lat :)
Przy okazji dziękuję za poradnik internauty, znalazłam niedawno, czytam i uczę się.
-
prwimmer
2010/08/15 21:48:58
@Elżbieta - dzięki, zrobiłem sobie zakładkę.