Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.darmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Blog > Komentarze do wpisu
Joomla - trik z wyświetlaniem kodu HTML

Czasem nadziewam się na rozmaite niespodzianki związane z prezentacją kodu HTML w Joomli. Oto dość dziwaczna sytuacja, z jaką się zmierzyłem przy przekładaniu kursu HTML ze stron statycznych do Joomli:

Chcąc zaprezentować kod Jakaś strona wpisałem po prostu ten kod w edytorze JCE, w trybie wizualnym. Tymczasem Joomla wyświetliła kod na podglądzie strony jako Jakaś strona. W wielu tego rodzaju sytuacjach dodawana jest nazwa folderu Joomla, co jest oczywiście mylące.

Kombinując jak ten przysłowiowy koń pod górkę, doszedłem do rozwiązania, które jest może nie do końca eleganckie, ale skuteczne. Otóż objąłem fragment a href znacznikiem pogrubienia czcionki (strong), co spowodowało, że system przestał traktować cały ciąg jako żywy adres, a jedynie jako jego tekstowe przedstawienie. Nazwa folderu zniknęła, pozostał jedynie ten kod, który jest rzeczywiście wpisany. W źródle ma on postać:

<a href="nazwa_strony.html">Jakaś strona</a>

Oczywiście problem dotknie zapewne niewiele osób, gdyż mało kto prezentuje na swoich stronach kody HTML, jednak może się to komuś przyda. Nie wykluczam, że istnieje jakieś prostsze i bardziej wytworne rozwiązanie, ale póki co, to działa.

środa, 13 stycznia 2010, prwimmer

Polecane wpisy

  • Joomla - jeszcze o przenoszeniu witryny

    Tydzień temu pisałem o stojącym przede mną problemie przeniesienia witryny postawionej lokalnie w Joomla na serwer w Gliwicach. Myślę, że przyda się kilka zwią

  • Rozpoznanie bojem

    Znajomy dziennikarz rozgląda się akurat za bezpłatnym szablonem dla Joomli, który byłby przydatny dla amatorskiego pisma internetowego. To dość specyficzna kate

  • Joomla - Sourcerer

    W trakcie pracy z Joomlą wychodzą rozmaite problemy, które trzeba sukcesywnie pokonywać. Jednym z nich okazał się kłopot z osadzeniem dokumentu za pomocą Object

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.as.kn.pl
2010/01/14 12:05:54
rzeczywiście bardzo nieelegancko... nie mam doświadczenia z joomla, ale żeby to jakoś wyglądało to proponuję jeszcze

a w CSS: .no_strong{font-weight: normal;} albo jeszcze lepiej inherit

...tylko Komu ja coś sugeruję? sam się uczyłem od Pana... Pozdrawiam :)
-
Gość: , *.as.kn.pl
2010/01/14 12:07:40
w poprzednim komentarzu usunęło tag:

<strong class="no_strong">
-
prwimmer
2010/01/14 12:15:08
@Gość - z Joomlą jest ten problem, że nie ma stylów osadzanych w nagłówkach HEAD, a jedynie zewnętrzne arkusze, aczkolwiek edytowalne. To był trik związany z osobliwością Joomli, dość daleki od klasycznego sposobu na statycznych stronach.
-
Gość: mitcom, *.as.kn.pl
2010/01/14 19:14:06
ok, ale chyba wykonywalne? sam ostatnio walczę z edytorem wordpressa, który wstawia mi znaki </p> bez żadnych powodów, (zwłaszcze wewnątrz formularzy) tym bardziej bez mojej zgody, co w przypadku niektórych przeglądarek rozwala kompletnie układ witryny (jedne to ignorują - w końcu nigdzie nie ma tagu rozpoczęcia akapitu, inne na uważają, że skoro jeden się skończył, to inny 'mógł' się zaczęć, więc rozsuwają treść)
-
Gość: Marian, *.dynamic.gprs.plus.pl
2010/01/15 12:05:53
A przejście w edytorze Joomli, w tryb edycji HTML i manualne wprowadzenie <a href="nazwa_strony.html">Jakaś strona</a> z zamianą <> na & lt; i & gt; nie działa?

Ps. przydałby się działający znacznik [code][/code].
-
prwimmer
2010/01/15 13:02:56
@Marian - no właśnie nie działa, w tym problem.
-
Gość: Karol99, *.aster.pl
2010/01/16 13:13:43
W Joomla! do prezentacji kodu służy specjalny plugin - Content - Code Hightlighter (GeSHi). Jest domyślnie instalowany z całym systemem, ale przed użyciem trzeba sprawdzić, czy jest włączony (Rozszerzenia -- Dodatki)

Sposób użycia opisany tu: wiki.joomla.pl/Screen.plugins.edit.15#Artyku.C5.82y_-_Wyr.C3.B3.C5.BCniaj_kod_.28GeSHi.29

W przypadku JCE lepiej kod wstawiać w trybie html, bo edytor ma tendencję do dokładania własnych "śmieci".
-
prwimmer
2010/01/17 01:27:18
@Karol - w JCE stale sprawdzam kod źródłowy, a część wprowadzam ręcznie, bo mam zaufanie do siebie, a nie do automatów. Ale akurat moja sytuacja jest dość specyficzna, bo normalny człowiek nie umieszcza w swojej witrynie postawionej na Joomli kodów webmasterskich. W sumie jednak JCE jest bardzo fajnym narzędziem - trudno by mi było wrócić do domyślnego edytora.
Dzięki za info o GeSH. Przy tej ilości rozszerzeń aż trudno to wszystko znaleźć :-)
-
Gość: armoo, *.iic.pwr.wroc.pl
2011/11/22 14:16:08
nie wiem jak u was ale u mnie nic to nie naprawia :) wystarczy edytowac i zapisac ponownie treść i papa po kodzie :) oczywiście mam wyłączone czyszczenie HTML