Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.darmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Blog > Komentarze do wpisu
Konwersja z Worda do ePub

Dobra dusza podesłała adres wtyczki do Worda o nazwie Aspose.Words for Microsoft Word. Tam jednak zażądali założenia konta z bardzo szczegółowymi danymi, łącznie z numerem kołnierzyka i nazwiskiem panieńskim babci, więc się wycofałem. Ta sama dobra dusza podesłała jednak bezpośredni adres do wtyczki: http://demo.ovh.com/download/bc6327f9e8a8f2e3b0731df34ed5db20/Aspose.Words.MicrosoftWord.zip. Mam nadzieję, że bez żadnych niespodziewanych ingrediencji w środku.

Po zainstalowaniu wystarczy wczytać plik Worda, a potem wybrać (w Wordzie 2007) Zapisz jako - Inne formaty - Aspose.Words ePub. Oto, co otrzymujemy w czytniku FBReader.

A po wczytaniu do eClicto wygląda to tak:

A teraz konkretnie, jak sprawuje się wtyczka i czytniki. Formatowanie tekstu, jak pogrubienie, pochylenie czy podkreślenie nie przeszło. Wykaz nienumerowany został przerobiony na listę z małymi punktorami, natomiast wykaz numerowany - na listę z większymi punktorami. Tabela, jak należało się spodziewać, została rozbita na listę zawartości kolejnych komórek, jedna pod drugą. Grafika została zaakceptowana, podobnie jak tytuł.

Sprawdziłem jednak wygląd pliku w przeglądarce Calibre. I, o dziwo, atrybuty są, numerowanie list jak trzeba, nawet tabela jakoś się ułożyła. Wygląda więc na to, że jest jakiś problem z uniwersalnością kodowania, bo przecież FBReader potrafi czytać atrybuty tekstu, podobnie jak eClicto.

Zatem, jak widać, wtyczka nie jest idealnym rozwiązaniem. Ciągle więc najbardziej precyzyjnego eksportu można dokonać, zapisując plik jako .odt, a potem konwertując programem Calibre.

piątek, 11 grudnia 2009, prwimmer

Polecane wpisy

  • Microsoft Excel - panuj nad wykresami

    W YouTube umieściłem screencast zatytułowany "Microsoft Excel - panuj nad wykresami". To potężne narzędzie potrafi onieśmielić wiele osób (kłopoty zna

  • Wykresy przestawne w Excelu - screencast

    Jako uzupełnienie do wykładu o tabelach przestawnych w Microsoft Excel polecam prezentację o wykresach przestawnych. Screencast został nakręcony w rozmiarach

  • Tabele przestawne w Excelu - screencast

    Jeśli do tej pory nie zmierzyłeś się z tabelami przestawnymi w Excelu, obejrzyj ten screencast - to fantastyczne narzędzie analityczne trzeba po prostu znać, je

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Jurgi, *.icpnet.pl
2009/12/11 16:08:10
Pliki Worda to koszmar, kiedy mają je obsługiwać inne programy. W gazecie mieliśmy z tym ciągłe problemy przy składzie. Przykładowo, jeśli w artykule były fragmenty kursywą (wypowiedzi rozmówców), to po wczytaniu do PageMakera często od pewnego momentu kursywa stawała się zwykłym tekstem, a zwykły - kursywą. Strasznie uciążliwe przy korekcie i poprawkach.
Zresztą pamiętam też, że przy bardziej złożonych dokumentach Word 2000 źle wyświetlał pliki zapisane przez Worda XP i vice versa.
-
prwimmer
2009/12/11 16:14:40
Legacy problems. A z DocX teoretycznie powinno być w porządku. Ale czy jest?
-
chomikowo5
2009/12/12 22:49:37
Witam, widzę że ciekawy blog, myślę że będę tu czasami zaglądał. Zapraszam też do mnie Maximum Technologii. Dopiero zaczynam, ale zobaczymy jak mi pójdzie.
-
prwimmer
2009/12/12 22:59:39
@chomikowo - życzę wytrwałości, a blogowanie to przyjemna rzecz :-)