Paweł Wimmer - blog towarzyszący kursowi języka HTML w Helionie. Założony 10 czerwca 2006.darmowe liczniki - od 17.02.2008

Nowości Helionu


Blog > Komentarze do wpisu
Podręcznik języka esperanto do wzięcia

Po kilku miesiącach pracy udało mi się wreszcie ukończyć podręcznik języka esperanto - "Esperanto en dek lecionoj" (wydany pod egidą portalu StudioOpinii.pl). Plik PDF możesz pobrać tutaj:

Uwaga: niedziela po południu - pojawiły się problemy z pobieraniem plików, na razie nie znam przyczyny (czyżby połączone siły Gazeta.pl i Wykop.pl zabiły Windows Live?) Muszę znaleźć jakieś rozwiązanie zastępcze (pw)

Na razie sam PDF możesz pobrać z Sendspace.pl, z szybkością do 50 KB/sek.: http://www.sendspace.pl/file/06720785dd9d1a352a7a5c1

Plik .zip z nagraniem MP3 do pierwszej lekcji i słówka do programu jMemorize: http://www.sendspace.pl/file/a96df65d617a60fe2bf52ba

Publikację możesz także sam rozpowszechniać.

Aktualizacja w poniedziałek - pobieranie z Windows Live zaczęło znowu działać, miejmy nadzieję, że na dłużej.

Po co go napisałem? Najprościej powiedzieć - z potrzeby serca. Za kilka dni rozpoczyna się Światowy Kongres Esperanta w Białymstoku, czyli kolebce języka esperanto - w tym roku, w grudniu, jest 150. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, a przywilej organizowania spotkań esperantystów w okrągłe rocznice ma właśnie nasz kraj.

Co w pudełku?

 • Zasadniczy kurs języka zawierający 10 lekcji i towarzyszące pierwszym czterem lekcjom nagrania (są do pobrania z powyższego folderu).
 • Krótkie czytanki pochodzące z wydanej przed stu laty książki "Unua Legolibro", które opatrzyłem pomocniczymi słowniczkami.
 • Lista zwrotów przydatnych w kontaktach internetowych, zwłaszcza w korespondencji elektronicznej i na forach esperanckich, którą skompilowałem na podstawie rozmaitych słowników i rozmówek.
 • Objaśnienie ćwiczeń słownikowych przygotowanych przeze mnie do bezpłatnego programu jMemorize (plik .jml z ćwiczeniami do pobrania w folderze).
 • Opisy kilku przydatnych programów.
 • Kilka przykładowych słowniczków tematycznych rozszerzających słownictwo.
 • Polsko-esperancki słowniczek terminów komputerowych - to eksperymentalne tłumaczenie wyboru ok. 2200 terminów z komputerowego słownika angielsko-esperanckiego.
 • Lista przydatnych adresów internetowych.

To największy dostępny publicznie materiał edukacyjny dla polskich esperantystów. Jest dostępny na licencji Creative Commons, a dzięki temu będzie "na wieki wieków" służyć adeptom języka, bo nie zestarzeje się ani za 10, ani za 50 lat. Co więcej, po 1989 roku rynek tradycyjnych publikacji esperanckich załamał się i w księgarniach nie sposób znaleźć jakikolwiek podręcznik czy gramatykę, zatem będzie to - oprócz paru sieciowych materiałów - jedyne źródło informacji.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować p. Ireneuszowi Bobrzakowi (Varsovia Vento), który w tym gorącym, przedkongresowym okresie zechciał przejrzeć książeczkę i wprowadzić wiele poprawek. Ewentualne usterki obciążają oczywiście wyłącznie mnie.

I jeszcze fragment z wprowadzenia:

Podręcznik ma zaspokoić ciekawość tych osób, które zafrapował język naszego rodaka, białostocczanina z urodzenia, a warszawiaka z późniejszego wyboru rodziny, Ludwika Zamenhofa, ale nie mają wiele czasu na studiowanie obszernych podręczników. Zakładam więc, że po przerobieniu ebooka Czytelnik posiądzie przynajmniej bierną znajomość esperanta - cel zostanie osiągnięty, gdy będzie w pełni rozumieć wszystkie słowa i zdania z podręcznika i rozpoznawać w nich bez problemu cząstki wyrazowe, tak charakterystyczne dla esperanta. Jako autor publikacji liczę zresztą na to, że przynajmniej część osób zachęci się do dalszej nauki, a przede wszystkim zdobycia czynnej znajomości esperanta pozwalającej pisać teksty czy wymieniać opinie na forach esperanckich. Dla zachęty dodam, że język ten można poznać na dowolnym szczeblu zaawansowania 10-krotnie szybciej niż jakikolwiek język etniczny - pół roku systematycznej nauki daje tu tyle, co 5 lat nauki angielskiego. 

Zatem, zapraszam.

piątek, 17 lipca 2009, prwimmer

Polecane wpisy

 • Duża promocja na ebooki webmasterskie

  Należący do Helionu Ebookpoint od 5 do 10 lutego organizuje promocję na webmasterskie ebooki - 40% zniżki. A poniżej link do premierowego ebooka z serii Nieofic

 • Webmasterskie bestsellery

  Coraz więcej ciekawych tytułów można kupić w wersji elektronicznej, która jest po prostu wygodna w nawigacji i wyszukiwaniu treści. Polecam zatem parę webmaster

 • Akademickie narzędzia Microsoft Word - rekomendacja

  Z satysfakcją odnotowuję rekomendację udzieloną mojemu ebookowi "Akademickie narzędzia Microsoft Word 2007" (wyd. w Ebookpoint - wyd. Helion) przez dr. Emanuela

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: piszczyk^3, 188.33.17.*
2009/07/17 19:53:30
Gratuluję! I zazdroszczę :)
-
prwimmer
2009/07/17 19:55:06
Nie ma czego zazdrościć - spociłem się na tą robotą :-)
-
Gość: Adam Stankiewicz, *.dsl.dynamic.eranet.pl
2009/07/17 20:51:05
Bardzo miło z Pana strony :-) Z pewnością się przyda.
Podziwiam i pozdrawiam
-
Gość: sdsi, *.chello.pl
2009/07/17 21:57:09
szacunek :)
-
Gość: Jurgi Filodendryta, 80.54.22.*
2009/07/17 21:59:45
Bardzo dziękuję. MIałem nadzieję, że ukaże się wcześniej i będe mógł go sobie wydrukować w pracy (gazeta była w kupie z drukarnią i oprawialnią, bo jeden właściciel), ale bardzo się cieszę, że doczekałem. To mnie chyba wreszcie zmotywuje do nauki. :)
-
prwimmer
2009/07/17 22:05:02
@Jurgi - przeciągnęła się zewnętrzna kontrola, ale w sumie dobrze, bo było sporo różnych drobiazgów do poprawienia.
-
Gość: KOSMA, 84.38.26.*
2009/07/17 23:07:04
kiedyś sobie wymyśliłem, że się wezmę za naukę esparanta... może czas zacząć?
-
fraglesi67
2009/07/18 05:16:38
Czapka z głowy!!
Jak to dobrze, że są jeszcze na tej ziemi ludzie, którzy potrafią poświęcić własny czas robiąc coś dla innych gratis.
Pouczę się, kiedyś się przez parę miesięcy uczyłem ale odpuściłem.
-
prwimmer
2009/07/18 06:30:12
@fraglesi - na szczęście przyjemną cechą esperanta jest to, że nikt i nic człowieka nie zmusza, można sobie popracować, zrobić przerwę, wrócić w dowolnym momencie, a efekt i tak będzie.
-
Gość: paweł, *.adsl.inetia.pl
2009/07/18 14:00:14
Brawo! Dobrze widzieć, że są jeszcze ludzie którym się chce ;-)
Na ostatnim pikniku naukowym miałem okazję porozmawiać z ludźmi którzy znają i uczą esperanto. Osobiście uważam, że język na niewielkie zastosowanie w praktyce, co nie oznacza że kiedyś do niego nie zajrzę.
-
prwimmer
2009/07/18 14:01:21
@Paweł - esperanto jest wprawdzie zamknięte w swoich opłotkach, ale w środku jest bardzo przyjemnie :-)
-
Gość: kolo, *.dynamic.gprs.plus.pl
2009/07/18 17:04:09
podziwiam za prace i to darmowa na rzecz innych.szczery wyraz uznania.sam jezyk niestety chyba bardzo malo przydatny skoro nie uznal go swiat jako srodka do latwej ogolnie dostepnej komunikacji.moze kiedys sie to zmieni......tylko kiedy?pozdrawiam
-
Gość: piotr, *.adsl.inetia.pl
2009/07/18 18:16:57
Dziś narzucałem się inwektywami w kierunku języka angielskiego i jego maksymalnie nieregularnej wymowy, niezgodnej ze słowem pisanym. Swojemu językowi jestem w stanie wybaczyć jego ułomności, niepotrzebne komplikacje i nieregularności. Moje uczucie jest podobne do miłości matki kochające swoje niedorozwinięte dziecko pomimo wszystko, albo miłości syna do matki otępiałej na starość. Tylko dlatego, że to mój ojczysty język. Nie jestem jednak w stanie wybaczyć językowi angielskiemu tego, że posiada liczne cechy utrudniające mi życie. Nie mogę mu wybaczyć tego, że do jego nauki którego zmuszają mnie okoliczności dziejowe oraz, że nieudolnie udaje język przeznaczony do komunikacji międzynarodowej. Ten podręcznik będzie dla mnie impulsem by powrócić do nauki Esperanto. Choćby dla satysfakcji z nauki, której nie dostarczyły mi lata nauki języka angielskiego.
-
prwimmer
2009/07/18 18:18:30
@kolo - przydatny to by był, ale zbyt potężne są interesy państw reprezentujących języki światowe; zatem nie widzę większych szans na oficjalnych forach międzynarodowych, ale za to zabawa jest bardzo przyjemna.
-
Gość: dr inż., *.lanet.net.pl
2009/07/18 18:49:27
Świetnie, ale ciągle zastanawiam się, po co uczyć się Esperanto, skoro jest to język martwy, sztuczny i tylko garstka zapaleńców się nim posługuje lub raczej czasami używa w sztucznych sytuacjach jak konferencje Esperantystów, fora Esperanckie itp. Czyli nauka języka dla języka, żeby móc się spotkać i pogadać w szucznym języku... nie rozumiem tego. Wolę angielski, który to wykorzystuję codziennie czytając teksty, pisząc artykuły, rozmawiając na konferencjach naukowych (ale nie poświęconych językowi angielskiemu, a traktuącym angielski jako narzędzie do porozumienia się).
Pozdrawiam
dr inż.
-
prwimmer
2009/07/18 20:18:32
@drinż - a po co ludzie uczą się dziesiątek innych, "nieprzydatnych" rzeczy? Dla przyjemności, dla satysfakcji, just4fun. Esperanto od dawna nie ma imperialnych ambicji, jest po prostu narzędziem pozwalającym przyjemnie spędzić czas z innymi zapaleńcami.
-
Gość: rzutOszczepemPrzezKibelNaCzas, *.xdsl.centertel.pl
2009/07/18 22:07:27
Świetny podręcznik, kiedyś już uczyłem się tego języka, ale po tygodniu mój zapał znikł. Najlepszym pomysłem jest udostępnienie tych słówek do programu jMemorize. Miałem zamiar je przepisywać do programu Pytacz Master a tu milła niespodzianka.

prwimmer, czy istnieją jakieś fora tematyczne na inny temat niż nauka esperanto w języku esperanto? Na przykład forum o programowaniu w języku esperanto?
-
Gość: rzutOszczepemPrzezKibelNaCzas, *.xdsl.centertel.pl
2009/07/18 22:09:07
Zapomniałem dodać, że po odkryciu tego podręcznika oczywiście mój zapał odżył na nowo. Mam nadzieję, że tym razem na dłużej.
-
prwimmer
2009/07/18 22:28:20
@RzutOszczepem - forum.esperanto.org.pl
Podejrzewam, że programistów esperanckich jest malutko, ale nie wiem na pewno :-)
-
Gość: chowad, *.tktelekom.pl
2009/07/19 02:09:05
Z brzmienia cos miedzy lacina, wloskim i hiszpanskim :)
Brakuje mu jednak tego czaru jaki maja zywe jezyki.
-
Gość: chico, 94.254.186.*
2009/07/19 07:59:25
Na portalach internetowych za 1 zł należy sprzedawać , praca musi sie oplacać
-
2009/07/19 11:13:43
Tylko po co się go uczyć, skoro zna go tak mało osób, że z prawie nikim się nie dogada - a zwykle i my, i rozmówcy, znają też w jakimś stopniu j. angielski...?
-
2009/07/19 11:15:57
Tylko po co się go uczyć, skoro zna go tak mało osób, że z prawie nikim się nie dogada - a zwykle i my, i rozmówcy, znają też w jakimś stopniu j. angielski...?
-
prwimmer
2009/07/19 11:27:28
@michal-f - dogadam się z esperantystami, po prostu. Ileś tam tysięcy w Polsce, milion na świecie.
Angielski? Bardzo się mylisz - przeciętna znajomość angielskiego na świecie pozwala zapytać, jak się ktoś nazywa i gdzie jest przystanek autobusowy. Ale już nie pogadasz.
-
2009/07/19 14:11:50
Ileś tam tysięcy w Polsce, milion na świecie.
Więcej ludzi używa arumuńskiego (do 2 mln) lub tatarskiego... (8 mln)

przeciętna znajomość angielskiego na świecie pozwala zapytać, jak się ktoś nazywa i gdzie jest przystanek autobusowy
Przeciętna znajomość esperanto zwykle nie pozwala nawet na to...

Nie chcę być źle zrozumiany - nie mam nic przeciwko ludziom, którzy się go uczą, bo chcą, itp. Widocznie to lubią. :) Po prostu nie widzę żadnego sensu używania tego mało popularnego, sztucznego języka. Kiedyś nawet myślałem, by się uczyć esperanto, ale uświadomiłem sobie, że to strata czasu i energii, które możnaby poświęcić np. na angielski czy francuski...
-
2009/07/19 14:18:19
Zresztą chyba nawet więcej jest ludzi mówiących po łacinie, z której esperanto się pośrednio wywodzi...
-
Gość: wariat, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/19 15:55:30
To trzeba mieć windows i konto na tym live, żeby te pliki pobrać, czy może tylko chwilowo się popsuło?
-
Gość: kooba, *.197.88.58.edial.pl
2009/07/19 16:26:05
Chyba się zepsuło, bo wcześniej ściągnąłem PDF, a teraz nie mogę reszty plików. Stąd moja prośba do autora, albo do ludzi, którzy resztę plików już ściągnęli - czy dało by się zrobić jakiś mirror?

Sam podręcznik bardzo konkretny. Myślę, że stanie się bardzo popularny, wśród Polaków zaczynających z Esperanto ;)
-
prwimmer
2009/07/19 16:43:59
Coś się tam porobiło z tym downloadem - poprzednio szło, teraz jest kłopot. Muszę coś wymyślić.
-
Gość: piszczyk^3, *.opera-mini.net
2009/07/19 18:57:41
Video Killed the Radio Star.
Google Translate sprowadził języki pomocnicze do roli ciekawostek archeologicznych.

P.S. Jeśli ktoś ściągnął całość, niech wrzuci na jakiegoś popularnego hosta i wrzuci tu link!
-
Gość: Paso, *.ghnet.pl
2009/07/19 19:54:50
Niech pan wrzuci na odsiebie.com i nie bedzie problemu
-
Gość: wariat, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/19 21:48:15
To może spakować wszystko razem i powiesić na jakimś torrencie ... ThePirateBay jest ostatnio modny ;-)
-
Gość: Leinad, *.icpnet.pl
2009/07/21 00:12:46
Może warto by było opublikować podręcznik w polskim Wikibooks?
-
prwimmer
2009/07/21 05:18:24
Jak ktoś chce się tym pobawić, zawsze może to zrobić - licencja CC, więc nic nie stoi na przeszkodzie.
-
Gość: ojciec, *.is.net.pl
2009/07/23 19:08:00
Jeśli chodzi o angielski i Esperanto, to powiem tak:
moja córka chodziła przez 2 lata na zajęcia z angielskiego w przedszkolu. Kosztowało mnie to 500 zł (po 25 zł miesięcznie). Po dwóch latach zna może z 10 słówek i nic nie potrafi powiedzieć. W ciągu 2 tygodni przerobiłem z nią 3 (trzy!) lekcje esperanto. Szkrab opanował i rozumnie stosuje około 50 słów. Do tego potrafi tworzyć formy żeńskie z -in-, formy z ge-, z -ido-. liczbę mnogą itd. To samo mówi za siebie - acha, esperanto nie kosztuje ani jednej złotówki. Angielski to język dla elit. Nauczy się go tylko 15% uczących się, a pochłonie im to z 10 lat. Poza tym, gdzie jest napisane, że esperanto zakazuje uczenia się angielskiego, czy jakiegokolwiek innego języka? Skąd te wnioski? Chyba większość czytelników nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
-
prwimmer
2009/07/23 23:41:22
@Ojciec - bardzo trafne uwagi, o to właśnie tu chodzi.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2009/07/25 19:19:38
Nie uważam, żeby Luwik Zamenhof był naszym rodakiem. Był 100% Żydem i nie mamy jako Polacy najmniejszych powodów przywłaszczać sobie jego zasług, zwłaszcza, że polski nie był nawet jego językiem ojczystym (w domu mówił po hebrajsku i jidisz). Żydzi są niestety o wiele bardziej utalentowani i inteligentni od Polaków, bo to naród wybrany.
-
prwimmer
2009/07/25 23:38:17
@cvu - Zamenhof był mocno związany z Polską i jej kulturą, od 14 roku życia mieszkał w środku Warszawy, mówił głównie po polsku, był członkiem polskiego stowarzyszenia esperantystów. Nie był natomiast nigdy obywatelem niepodległego państwa polskiego.
Inteligencja Żydów wynika z ich trudnej historii - konieczności radzenia sobie w opresyjnym nieraz środowisku, gdzie zazwyczaj byli gośćmi. Żydzi zawsze przykładali dużą wagę do wczesnej edukacji dzieci. Ostatecznym wynikiem jest poziom inteligencji Żydów aszkenazyjskich przewyższający o kilka-kilkanaście punktów (w testach IQ) poziom inteligencji innych nacji. Można nieco żartobliwie powiedzieć - genetyczne przystosowanie środowiskowe :-)
-
Gość: Romek, *.adsl.inetia.pl
2009/07/26 21:17:47
Witam,

Panie Pawle, właśnie wrzuciłem Pana podręcznik do działu download na mojej stronie (nauka esperanto). Może Pan umieścić link u siebie.

esperanto.palabras.pl/download.php

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję dobrze wykonanej pracy.
P.S. Ja też zacząłem się uczyć esperanto.

Pozdrawiam
-
prwimmer
2009/07/27 10:45:13
Wszelkie wsparcie mile widziane :-)
-
Gość: Lukaszeq, *.aster.pl
2009/08/09 10:58:11
Z nieba mi ta publikacja spadła! W księgarniach nie sposób dostać coś o esperanto, a Kurso de Esperanto też nie zaspokaja potrzeb w 100%. Interesowałem się tym językiem od dawna i na reszcie będę mógł się nieco rozruszać w tej dziedzinie.
-
Gość: aria, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/01 15:32:24
super sprawa
zaraz wezmę się za to, muszę poczynić jakieś etapy w nauce;d
-
Gość: , 217.153.197.*
2010/02/11 11:48:55
Zapraszam do pobierania podręcznika ze strony chomikuj.pl/chamaleo, folder Esperanto-free
-
Gość: tomek, *.ssp.dialog.net.pl
2010/09/12 19:20:15
moje winiszowanie i podziekowanie chciałem się go uczyć od 3 lat wstecz lecz nie miałem motywacji teraz mam i to wielką pozdrawiam i powodzenia
-
prwimmer
2010/09/12 20:24:19
@Tomek - dzięki, życzę sukcesów :-)
Odsyłam też na stronę:
sites.google.com/site/deklecionoj/
-
Gość: Sklep Komputerowy, *.4web.pl
2010/09/29 13:01:22
Bardzo przydatna rzecz dziękuję :)
-
Gość: Marcin, *.plock.mm.pl
2011/08/03 19:06:47
Tak,macie rację nieporównanie więcej ludzi zna język angielski,ale też jest faktem że język angielski jest nieporównianie trudniejszy od Esperanto.I jest jeszcze taka sprawa że język angieski stał się językiem pospolitym,a Esperato nie.Esperanto nadal zadziwia a angielski już nikogo nie dziwi,to że któs umie angielski stało się rzeczą normalnąmżadnej w tym oryginaloność,tyle że jest ten wielki plus że angileski jest potrzebny teraz praktycznie wszędzie,ale tak naprawdę i z języka Esperanto można by utworzyć język międzynarodowy w tym sensie że wprowadzi się go do szkółł ale na zasadzie dobrowolności i wolnej woli,każdym sam wybierze czy chcę się go uczyć czy nie,oczywiście język ojczysty zostaje bo jest to naturalne.I dzięki temu język Esperanto mógł by się stać równie popularny jak język angielski a może jeszcze bardziej.I wtedy mógł by być stosowany w szkołach,pracy itd.I wtedy o ile łatwiej by się mogli ludzie porozumiewać,wtedy by znali zarówno swój język ojczysty i Esperanto i mogli by się dogadać z wielką rzeszą ludzi,nieważne jakiej byli by ci ludzie narodowość czy koloru skóry,a z rodakami ludzie rozmawiali by naturalnie wswoim języku.
-
Gość: Marcin, 83.1.132.*
2011/11/09 17:37:27
Witam
Właśnie rozpoczynam swoją przygodę z esperanto.
Pobrałem stworzony przez Pana kurs i jestem pod ogromnym wrażeniem.
Wykonał Pan niesamowitą pracę.
Postanowiłem skorzystać z kursu, niestety pojawił sie problem.
Nijak nie mogę załadować pliku jml do programu jmemorize - ciągle wyrzuca mi błąd.
Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam
-
Gość: Leszek Cyfer, 94.127.110.*
2011/12/16 14:02:07
Dziękuję za napisanie tego podręcznika - bardzo mi się przyda bo za tydzień jadę na spotkanie esperanckie do Gdańska
jes.pej.pl/2011/
a języka w ogóle nie znam :P

Do odważnych świat należy :)
Pozdrawiam!
-
Gość: Fabio, *.wireless.dyn.drei.com
2017/11/25 15:39:09
Bonan matenon mi lernas Esperanton. Mi atus renkonti homojn, kiuj volus helpi min lerni la lingvon. Saluton!